בתים מבפנים
איזור: פעילות: מועד:
דף 1 מתוך 11   
1.
ספריית שוקן
בלפור 6, רחביה.
שישי, 23.10, 9:00;    שישי, 23.10, 9:45;   שישי, 23.10, 10:30.  
בית לשימור/סיור בנושא שימוראירוע בלתי נגיש
אדריכל: אריך מנדלסון, 1936.
סיורים בבית שתוכנן על ידי האדריכל אריך מנדלסון (שתכנן בין היתר גם את בית ויצמן ברחובות ואת בית החולים הדסה הר הצופים) ונחשב לאחת מיצירות המופת האדריכליות בירושלים. את הסיורים ידריך האדריכל נעם סרי מיד בן צבי שיסקור את המבנה שתוכנן עבור ספרייתו של שלמה זלמן שוקן ויעניק הצצה נדירה לתקופת ראשית התיעוש בארץ ישראל, שבה כל פריט בבית תוכנן על ידי האדריכל – מהידיות עד מתקן המטריות. כיום פועל הבית כספרייה פתוחה לציבור וכמכון מחקר למדעי היהדות. משך כל סיור כחצי שעה.
3 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-35 משתתפים בסיור.
 
 
2.
בית האמנית בירגיטה יוארי-אילן
טורא 30, ימין משה.
שישי, 23.10, 13:00-10:00; שבת, 24.10, 20:00-17:00.  
אירוע בלתי נגיש
אדריכל: לא ידוע, 1860; תוספת: אדריכל לב שטרן, 1979.
ביקור בבית מקורי של שכונת משכנות שאננים המשקיף אל העיר העתיקה, ושהורחב בשנות ה-70 כשהפך לביתה של האמנית השבדית בירגיטה יוארי-אילן. הביקור יכלול סיור קצר בבית העמוס ברהיטים ובחפצים שבדיים מסורתיים ובציוריה של בירגיטה, וכן מפגש עם האמנית אוהבת ישראל. הכניסה לבית בקבוצות של 25 איש בכל חצי שעה.
מפגשים פתוחים, אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
3.
היברו יוניון קולג`
דוד המלך 13.
שבת, 24.10, 16:00-12:00.  
אדריכלים: היינץ ראו,1963; משה ספדיה, 1985.
בואו לגלות את האדריכלות הירושלמית במיטבה במתחם הכולל מבנה מודרניסטי של האדריכל היינץ ראו, ותוספת מאוחרת של משה ספדיה הבנויה מרצף של מבנים קטנים סביב חצרות פנימיות ומציגה פרשנות למבנה הירושלמי המסורתי. המתחם משמש כמוסד להכשרת רבנים, חזנים ומחנכים רפורמיים מחו"ל ומישראל, ובו גם מוזיאון לארכיאולוגיה, ספרייה ובית כנסת הפועל בשבתות וחגים.
סיורים מודרכים יֵצאו בכל שעה עגולה ל-40 הבאים הראשונים. סיור אחרון ב-15:00. משך כל הדרכה כ-30 דקות.
בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם. 
 
 
4.
בעקבות צלמי המושבה האמריקאית
הגלריה לצילום בחוצות היוצר, חוצות היוצר 23.
שישי, 23.10, 13:30-9:30.  
סדנת צילום מיוחדת שתתחקה אחר טכניקות הצילום ואחר מושאי הצילום במגוון תצלומים עתיקים של ירושלים ותנסה לשחזר אותם. הסדנה בהנחיית יעל הרמן, צלם מקצועי ומנחה סדנאות, תתחלק לשלושה חלקים: הראשון, תצוגת תצלומים עתיקים והסבר קצר עליהם ועל הטכניקה שבה צולמו; השני, גיחת צילום בשטח; השלישי, סיכום, הצגת עבודות המשתתפים וסקירה היסטורית זריזה של המושבה האמריקאית בירושלים בשילוב טיפים וטכניקות לעיבוד תמונות. יש להצטייד במצלמה (או בטלפון חכם). מומלץ להביא חצובה ועדשה רחבה.
סדנה ברישום מוקדם מוגבלת ל-22 משתתפים.
 
 
5.
המרכז הירושלמי ללימודי המזרח הקרוב
רחוב הדסה למפל, הר הזיתים.
שישי, 23.10, 10:00, 10:30, 11:00, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30.   
אירוע נגיש
אדריכל: דוד רזניק בשיתוף האדריכל פרנקלין פרגוסון, 1988.
אחד המבנים היפים והמרשימים שנבנו בארץ מאז שנות ה-80, בניין שכמעט מכל חלליו נשקפים נוף העיר העתיקה וסביבו גן של צמחייה מקראית. הסיור יכלול סרט קצר, הסבר על הבניין וטעימה מנגינת עוגב וסיור בגינות. הזדמנות לחוות ארכיטקטורה מרגשת. הסיורים באנגלית ומוגבלים ל-50 הבאים הראשונים.
סיור מודרך יֵצא מהכניסה לבניין בכל חצי שעה. 
7 סיורים פתוחים, אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
6.
הגינה הקהילתית במוזיאון הטבע
הכניסה מהשער שבמגרש החניה ברחוב המגיד, המושבה הגרמנית.
שבת, 24.10, 14:00-10:00.   
בית לשימור/סיור בנושא שימורמתאים לילדיםבית אקולוגי(ירוק) / סיור בנושאי סביבה ואקולוגיה / בנייה בת קיימא
מהגינות הקהילתיות המובילות בישראל, המשמשת מרכז לפעילויות בנושאי קיימות, חקלאות עירונית וגינון קהילתי בירושלים. בגינה בוסתן משוחזר בן 150 שנה, שפע עצי פרי וגפנים, צמחי תבלין, ערוגות ירקות וצמחים מושכי פרפרים וציפורים. יש בה ברכות מים לדגים ולדו-חיים וברכת נוי היסטורית יחידה במינה. בגינה גם מרכז הדגמה ראשון מסוגו של מתקנים לחקלאות ביתית מחומרים ממוחזרים ובשיטות חוסכות במים, מרכז מִחזור שכונתי, בור מים עתיק ומשתלה שיקומית. במפגשים יספרו פעילי הגינה על המיזם שהקימו לייצור מוצרים מצמחי תבלין הגדלים בגינה תחת השם "המכשפה הירוקה", ויציגו את פרויקט שיקום ברכת הנוי ההיסטורית (המהווה חלק ממערכת בת 150 שנה לאיסוף מי גשם), שמתבצע בימים אלה.
סיורים מודרכים יצאו כל שעה עגולה.
גינה פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
7.
קטמון הערבית בעקבות יומני ח`ליל א-סכאכיני
נקודת מפגש: שער בית חולים משגב לדך ברחוב חזקיהו המלך 27.
שישי, 23.10, 15:00.  
גדעון שילה– מורה דרך שתרגם מערבית את יומניו של ח`ליל א-סכאכיני, מחנך פלסטיני מהמחצית הראשונה של המאה ה-20– יוביל את הסיור שיתחקה אחר שכונת קטמון הערבית בתקופת המנדט הבריטי, כפי שתיארו אותה א-סכאכיני ושכניו. בספר "כזה אני רבותי–מיומנו של ח`ליל א-סכאכיני" מתאר א-סכאכיני את בניית ביתו (כיום ברחוב יורדי הסירה 8) בשנות ה-30 ואת החיים בקטמון עד 1948. הסיור ינוע סביב רחוב יורדי הסירה ויתייחס גם לנושא שימור המבנים בשכונה. משך הסיור כשעה וחצי.
סיור מוגבל ל-50 משתתפים ברישום מוגבל.
 
 
8.
ואדי התימנים
נקודת מפגש: מגרש החניה הישן בכיכר הקסטל, עין כרם.
שישי, 23.10, 10:30.  
מתאים לילדיםבית אקולוגי(ירוק) / סיור בנושאי סביבה ואקולוגיה / בנייה בת קיימא
הזדמנות לשמוע את סיפור התיישבותם של עולי תימן ב-1948 בוואדי התימנים שבעין כרם ולגלות את השכונה הבנויה על מדרונות הר הרצל ואת בתי האבן הפשוטים בעלי האופי החקלאי שבה, רבים מהם לא השתנו עד היום. הסיור יסתיים בגינה הקהילתית שהקימו תושבי השכונה בוואדי ובסיפור התמודדותם עם תוכניות בנייה המאיימות על אופייה.
הסיור בהדרכת אפרת גיאת, תושבת עין כרם. משך הסיור כשעה.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
9.
ירושלים על אופניים
נקודת מפגש: במגרש החנייה שבכניסה לבנייני האומה.
חמישי, 22.10, 20:00.  
סיור רכיבה לילי מעגלי בהדרכת עו"ד איתן ליפסקר – אוהב ירושלים ורוכב אופניים מנוסה - שיעבור בין השכונות, הגנים והאתרים החשובים בעיר: בית המשפט העליון, גן הוורדים, גן סאקר, נחלאות, רחביה, טלביה, קטמון, המושבות היוונית והגרמנית, פארק המסילה, משכנות שאננים, שער יפו ושוק מחנה יהודה.
משך הסיור כ-4 שעות. יש להצטייד באופניים תקינים, בקסדה, בשני ליטרים מים לפחות ובחטיף אנרגיה או בפרי. דרגת הקושי בינונית וכוללת רכיבה בסמטאות. ההשתתפות בסיור באחריות הרוכבים. 
מומלץ להגיע לנקודת המפגש כחצי שעה לפני תחילת הסיור לצורך התארגנות.
למידע נוסף על המסלול
סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-30 רוכבים.
 
 
10.
מוזיאון הטבע (וילה דקאן)
מוהליבר 6, המושבה הגרמנית.
שבת, 24.10, 14:00-10:00.   
בית לשימור/סיור בנושא שימורמתאים לילדיםבית אקולוגי(ירוק) / סיור בנושאי סביבה ואקולוגיה / בנייה בת קיימאאירוע בלתי נגיש
אדריכל: לא ידוע, המאה ה-19.
בית שנבנה על ידי סוחר ארמני עשיר בשם דקאן כבית אחוזה מפואר המוקף גן ענקי. הבית שימש במשך השנים כמעונם של מושליה הטורקים והבריטים של ירושלים והוא מלא בשרידים לפאר שהיה מנת חלקו בעבר. כיום משמש המבנה את מוזיאון הטבע – הוותיק במוזיאוני ירושלים – המציג בעיקר בעלי חיים ארצישראליים (יונקים, עופות וזוחלים).
בשבת יתקיימו במתחם סיורים עם ונלנטינה נלין, יועצת לבנייה מקיימת, שיכללו הסברים על הבית (אשר תוכנן כבניין סולרי פסיבי ומתאים באופן מושלם לאקלים הירושלמי), על החצר ועל המוזיאון.
אין להכניס למוזיאון עגלות, אוכל ומשקה.
סיורים מודרכים יתקיימו ב-10:15 וב-11:00.
בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
דף 1 מתוך 11   
תקנון האתר  |  ITdesigns :בניית אתרים  |