בתים מבפנים
איזור: פעילות: מועד:
דף 1 מתוך 41   2   3   4   הדף הבא >
1.
ספריית שוקן
בלפור 6, רחביה.
שישי, 23.10, 9:00;    שישי, 23.10, 9:45;   שישי, 23.10, 10:30.  
בית לשימור/סיור בנושא שימוראירוע בלתי נגיש
אדריכל: אריך מנדלסון, 1936.
סיורים בבית שתוכנן על ידי האדריכל אריך מנדלסון (שתכנן בין היתר גם את בית ויצמן ברחובות ואת בית החולים הדסה הר הצופים) ונחשב לאחת מיצירות המופת האדריכליות בירושלים. את הסיורים ידריך האדריכל נעם סרי מיד בן צבי שיסקור את המבנה שתוכנן עבור ספרייתו של שלמה זלמן שוקן ויעניק הצצה נדירה לתקופת ראשית התיעוש בארץ ישראל, שבה כל פריט בבית תוכנן על ידי האדריכל – מהידיות עד מתקן המטריות. כיום פועל הבית כספרייה פתוחה לציבור וכמכון מחקר למדעי היהדות. משך כל סיור כחצי שעה.
3 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-35 משתתפים בסיור.
 
 
2.
בית האמנית בירגיטה יוארי-אילן
טורא 30, ימין משה.
שישי, 23.10, 13:00-10:00; שבת, 24.10, 20:00-17:00.  
אירוע בלתי נגיש
אדריכל: לא ידוע, 1860; תוספת: אדריכל לב שטרן, 1979.
ביקור בבית מקורי של שכונת משכנות שאננים המשקיף אל העיר העתיקה, ושהורחב בשנות ה-70 כשהפך לביתה של האמנית השבדית בירגיטה יוארי-אילן. הביקור יכלול סיור קצר בבית העמוס ברהיטים ובחפצים שבדיים מסורתיים ובציוריה של בירגיטה, וכן מפגש עם האמנית אוהבת ישראל. הכניסה לבית בקבוצות של 25 איש בכל חצי שעה.
מפגשים פתוחים, אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
3.
היברו יוניון קולג`
דוד המלך 13.
שבת, 24.10, 16:00-12:00.  
אדריכלים: היינץ ראו,1963; משה ספדיה, 1985.
בואו לגלות את האדריכלות הירושלמית במיטבה במתחם הכולל מבנה מודרניסטי של האדריכל היינץ ראו, ותוספת מאוחרת של משה ספדיה הבנויה מרצף של מבנים קטנים סביב חצרות פנימיות ומציגה פרשנות למבנה הירושלמי המסורתי. המתחם משמש כמוסד להכשרת רבנים, חזנים ומחנכים רפורמיים מחו"ל ומישראל, ובו גם מוזיאון לארכיאולוגיה, ספרייה ובית כנסת הפועל בשבתות וחגים.
סיורים מודרכים יֵצאו בכל שעה עגולה ל-40 הבאים הראשונים. סיור אחרון ב-15:00. משך כל הדרכה כ-30 דקות.
בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם. 
 
 
4.
בעקבות צלמי המושבה האמריקאית
הגלריה לצילום בחוצות היוצר, חוצות היוצר 23.
שישי, 23.10, 13:30-9:30.  
סדנת צילום מיוחדת שתתחקה אחר טכניקות הצילום ואחר מושאי הצילום במגוון תצלומים עתיקים של ירושלים ותנסה לשחזר אותם. הסדנה בהנחיית יעל הרמן, צלם מקצועי ומנחה סדנאות, תתחלק לשלושה חלקים: הראשון, תצוגת תצלומים עתיקים והסבר קצר עליהם ועל הטכניקה שבה צולמו; השני, גיחת צילום בשטח; השלישי, סיכום, הצגת עבודות המשתתפים וסקירה היסטורית זריזה של המושבה האמריקאית בירושלים בשילוב טיפים וטכניקות לעיבוד תמונות. יש להצטייד במצלמה (או בטלפון חכם). מומלץ להביא חצובה ועדשה רחבה.
סדנה ברישום מוקדם מוגבלת ל-22 משתתפים.
 
 
5.
המרכז הירושלמי ללימודי המזרח הקרוב
רחוב הדסה למפל, הר הזיתים.
שישי, 23.10, 10:00, 10:30, 11:00, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30.   
אירוע נגיש
אדריכל: דוד רזניק בשיתוף האדריכל פרנקלין פרגוסון, 1988.
אחד המבנים היפים והמרשימים שנבנו בארץ מאז שנות ה-80, בניין שכמעט מכל חלליו נשקפים נוף העיר העתיקה וסביבו גן של צמחייה מקראית. הסיור יכלול סרט קצר, הסבר על הבניין וטעימה מנגינת עוגב וסיור בגינות. הזדמנות לחוות ארכיטקטורה מרגשת. הסיורים באנגלית ומוגבלים ל-50 הבאים הראשונים.
סיור מודרך יֵצא מהכניסה לבניין בכל חצי שעה. 
7 סיורים פתוחים, אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
6.
הגינה הקהילתית במוזיאון הטבע
הכניסה מהשער שבמגרש החניה ברחוב המגיד, המושבה הגרמנית.
שבת, 24.10, 14:00-10:00.   
בית לשימור/סיור בנושא שימורמתאים לילדיםבית אקולוגי(ירוק) / סיור בנושאי סביבה ואקולוגיה / בנייה בת קיימא
מהגינות הקהילתיות המובילות בישראל, המשמשת מרכז לפעילויות בנושאי קיימות, חקלאות עירונית וגינון קהילתי בירושלים. בגינה בוסתן משוחזר בן 150 שנה, שפע עצי פרי וגפנים, צמחי תבלין, ערוגות ירקות וצמחים מושכי פרפרים וציפורים. יש בה ברכות מים לדגים ולדו-חיים וברכת נוי היסטורית יחידה במינה. בגינה גם מרכז הדגמה ראשון מסוגו של מתקנים לחקלאות ביתית מחומרים ממוחזרים ובשיטות חוסכות במים, מרכז מִחזור שכונתי, בור מים עתיק ומשתלה שיקומית. במפגשים יספרו פעילי הגינה על המיזם שהקימו לייצור מוצרים מצמחי תבלין הגדלים בגינה תחת השם "המכשפה הירוקה", ויציגו את פרויקט שיקום ברכת הנוי ההיסטורית (המהווה חלק ממערכת בת 150 שנה לאיסוף מי גשם), שמתבצע בימים אלה.
סיורים מודרכים יצאו כל שעה עגולה.
גינה פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
7.
קטמון הערבית בעקבות יומני ח`ליל א-סכאכיני
נקודת מפגש: שער בית חולים משגב לדך ברחוב חזקיהו המלך 27.
שישי, 23.10, 15:00.  
גדעון שילה– מורה דרך שתרגם מערבית את יומניו של ח`ליל א-סכאכיני, מחנך פלסטיני מהמחצית הראשונה של המאה ה-20– יוביל את הסיור שיתחקה אחר שכונת קטמון הערבית בתקופת המנדט הבריטי, כפי שתיארו אותה א-סכאכיני ושכניו. בספר "כזה אני רבותי–מיומנו של ח`ליל א-סכאכיני" מתאר א-סכאכיני את בניית ביתו (כיום ברחוב יורדי הסירה 8) בשנות ה-30 ואת החיים בקטמון עד 1948. הסיור ינוע סביב רחוב יורדי הסירה ויתייחס גם לנושא שימור המבנים בשכונה. משך הסיור כשעה וחצי.
סיור מוגבל ל-50 משתתפים ברישום מוגבל.
 
 
8.
ואדי התימנים
נקודת מפגש: מגרש החניה הישן בכיכר הקסטל, עין כרם.
שישי, 23.10, 10:30.  
מתאים לילדיםבית אקולוגי(ירוק) / סיור בנושאי סביבה ואקולוגיה / בנייה בת קיימא
הזדמנות לשמוע את סיפור התיישבותם של עולי תימן ב-1948 בוואדי התימנים שבעין כרם ולגלות את השכונה הבנויה על מדרונות הר הרצל ואת בתי האבן הפשוטים בעלי האופי החקלאי שבה, רבים מהם לא השתנו עד היום. הסיור יסתיים בגינה הקהילתית שהקימו תושבי השכונה בוואדי ובסיפור התמודדותם עם תוכניות בנייה המאיימות על אופייה.
הסיור בהדרכת אפרת גיאת, תושבת עין כרם. משך הסיור כשעה.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
9.
ירושלים על אופניים
נקודת מפגש: במגרש החנייה שבכניסה לבנייני האומה.
חמישי, 22.10, 20:00.  
סיור רכיבה לילי מעגלי בהדרכת עו"ד איתן ליפסקר – אוהב ירושלים ורוכב אופניים מנוסה - שיעבור בין השכונות, הגנים והאתרים החשובים בעיר: בית המשפט העליון, גן הוורדים, גן סאקר, נחלאות, רחביה, טלביה, קטמון, המושבות היוונית והגרמנית, פארק המסילה, משכנות שאננים, שער יפו ושוק מחנה יהודה.
משך הסיור כ-4 שעות. יש להצטייד באופניים תקינים, בקסדה, בשני ליטרים מים לפחות ובחטיף אנרגיה או בפרי. דרגת הקושי בינונית וכוללת רכיבה בסמטאות. ההשתתפות בסיור באחריות הרוכבים.
מומלץ להגיע לנקודת המפגש כחצי שעה לפני תחילת הסיור לצורך התארגנות.
למידע נוסף על המסלול
סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-30 רוכבים.
 
 
10.
מוזיאון הטבע (וילה דקאן)
מוהליבר 6, המושבה הגרמנית.
שבת, 24.10, 14:00-10:00.   
בית לשימור/סיור בנושא שימורמתאים לילדיםבית אקולוגי(ירוק) / סיור בנושאי סביבה ואקולוגיה / בנייה בת קיימאאירוע בלתי נגיש
אדריכל: לא ידוע, המאה ה-19.
בית שנבנה על ידי סוחר ארמני עשיר בשם דקאן כבית אחוזה מפואר המוקף גן ענקי. הבית שימש במשך השנים כמעונם של מושליה הטורקים והבריטים של ירושלים והוא מלא בשרידים לפאר שהיה מנת חלקו בעבר. כיום משמש המבנה את מוזיאון הטבע – הוותיק במוזיאוני ירושלים – המציג בעיקר בעלי חיים ארצישראליים (יונקים, עופות וזוחלים).
בשבת יתקיימו במתחם סיורים עם ונלנטינה נלין, יועצת לבנייה מקיימת, שיכללו הסברים על הבית (אשר תוכנן כבניין סולרי פסיבי ומתאים באופן מושלם לאקלים הירושלמי), על החצר ועל המוזיאון.
אין להכניס למוזיאון עגלות, אוכל ומשקה.
סיורים מודרכים יתקיימו ב-10:15 וב-11:00.
בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
11.
נחלת שבעה בראי התכנון האקלימי
נקודת מפגש: ליד הפסל של משה שק ברחוב יואל משה סלומון 8.
שישי, 23.10, 14:00.  
בית לשימור/סיור בנושא שימורבית אקולוגי(ירוק) / סיור בנושאי סביבה ואקולוגיה / בנייה בת קיימא
ולנטינה נלין, יועצת לבנייה מקיימת, תוביל את הסיור שיתבונן בסביבה הבנויה דרך משקפיים אקלימיים ותציג את הסמטאות הצרות והציוריות של נחלת שבעה כמודל אידיאלי להתמודדות עם בעיות של חום, של קור ושל מחסור במים. הסיור יכלול ביקור בבתי הכנסת השכונתיים ויש להגיע אליו בלבוש צנוע. משך הסיור כשעה.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
12.
מאחורי הקלעים של בית החולים שערי צדק
נקודת מפגש: רחוב שמואל בייט 12, בלובי קומה 4, ליד הכניסה הראשית.
שישי, 23.10, 11:00 ו-13:00.  
הזדמנות נדירה לסייר בחלקים הנסתרים של בית החולים ולגלות את מערכות התפעול המורכבות המשמשות את המרכז הרפואי: מרכז חום-קור המתפעל את מערכות מיזוג האוויר והמים בבית החולים, מרכז האספקה הסטרילית שבו מכינים כלים סטריליים ל-30 אלף ניתוחים בשנה, המרכזייה שבה עונים לכ-5,000 שיחות ביממה וקובעים כ-200 אלף תורים בשנה, חדר החשמל הממוחשב שממנו מגיעה אספקת החשמל לכל יחידות בית החולים ומערכת ההיערכות לפיגוע לא קונבנציונלי. את הסיורים יובילו גדי אילן מנהל אגף הלוגיסטיקה וההנדסה, ואונדרי גרוס ממחלקת קשרי החוץ. משך הסיורים כשעה וחצי.
חניה חינם בחניון הסמוך לבית חולים בכניסה לכיוון מגרש ביתר.
2 סיורים פתוחים ל-50 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
13.
בית הרב גץ
רחוב בית אל 12, הרובע היהודי.
חמישי, 22.10, 19:00-16:00.  
בית לשימור/סיור בנושא שימוראירוע בלתי נגיש
הצצה לאחד הבתים המקוריים היחידים שנותרו ברובע היהודי, בית בן כ-500 שנה שבו התגוררה בעשורים האחרונים משפחת הרב מאיר יהודה גץ, רב הכותל עד 1995. הבית שימש בעבר בין היתר כתלמוד תורה לילדים ספרדים ועל קירותיו נותרו חקוקות כתובות הקדש. הסיורים בבית – לקבוצות של 25 משתתפים בכל חצי שעה – יתקיימו בהדרכת נוריאל גץ, בנו של הרב, ויוקרן בהם סרטון באורך 12 דקות על הרב גץ.
בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
14.
חקוק באבן
נקודת מפגש: ליד לשכת התיירות הצמודה לשער יפו (בתוך החומות).
שבת, 24.10, 10:00;   שבת, 24.10, 13:00.  
סיור בהדרכת העיתונאי, מורה הדרך וחוקר ירושלים שלמה צזנה, בעקבות ספרו "חקוק באבן" העוסק בכתובות, סימנים וסמלים שנחקקו לאורך ההיסטוריה על בתים בירושלים. הסיור יצא משער יפו ויתמקד באבנים על מבנים בעיר העתיקה בירושלים. בתום הסיור יוצע הספר למשתתפים בהנחה ניכרת. משך הסיור כשעה וחצי.
2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-25 משתתפים בסיור.
 
 
15.
מאחורי הקלעים של תיאטרון ירושלים
מרכוס 20, טלביה.
שישי, 23.10, 8:30.   
אירוע בלתי נגיש
אדריכלים: נדלר-נדלר-ביקסון; אגף ראשי, 1971; אגף שני, 1986.
סיור של כשעה באולמות ובאכסדראות של תיאטרון ירושלים, לפני הקלעים ומאחוריהם: אולם שרובר, אולם הקונצרטים, אולם רבקה קראון. הזדמנות נדירה לראות את השטחים העצומים הדרושים להפעלת המתחם.
סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-40 משתתפים.
 
 
16.
בית הכנסת הכט בקמפוס הר הצופים
נקודת מפגש: רחבת הפורום בכניסה לחנות אקדמון ספרים.
חמישי, 22.10, 9:00 ו-16:30.  
אירוע נגיש
אדריכל: רם כרמי, 1983.
סיור בהדרכת מר אריה סלומון, רכז דת ומסורת באוניברסיטה העברית. בסיור יוצג בית הכנסת האוניברסיטאי ע"ש הכט אשר תוכנן על ידי האדריכל רם כרמי כשיאו הרוחני של הקמפוס הצופה אל האגן הקדוש של ירושלים ונבנה עם החזרת האוניברסיטה לקמפוס הר הצופים לאחר מלחמת ששת הימים (נפתח לקהל בשנת 1983). מבנה בית הכנסת הוא בעל אלמנטים סמליים שונים שהבולט בהם הוא חלון תצפית גדול ממדים הממלא כמעט את כל קירו המערבי. זהו כותל המערב של בית הכנסת הקבוע בין שני ארונות הקודש וממנו נשקף נופה המרהיב של "ירושלים הבנויה". משך הסיור כשעה.
2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
17.
הגן הבוטני בהר הצופים
נקודת מפגש: בכניסה הראשית לגן מול בניין המנהלה (שילוט משער הולכי הרגל).
חמישי, 22.10, 10:30;    חמישי, 22.10, 15:30.  
בית אקולוגי(ירוק) / סיור בנושאי סביבה ואקולוגיה / בנייה בת קיימא
ביקור בגן הבוטני לצמחי הבר של ישראל השוכן בקמפוס האוניברסיטה העברית בהר הצופים, הגן הבוטני האוניברסיטאי הראשון בארץ ובו מוצגים כ-1,000 מיני צמחי בר. הסיורים יתמקדו במכלול ההיבטים המצויים בגן: ההיסטורי, הארכיאולוגי והבוטני, ויכללו גם ביקור בקבר ניקנור ובקברי פינסקר ואוסישקין והיכרות עם עבודתו של רן מורין בפרויקט שיקום הגן. הסיורים יסתיימו בביקור במרכז להוראת הטבע ע"ש משפחת פרחיה ובספריית הגן הבוטני ע"ש שמואל צבי טודר שנפל בגן בשנת 1959 בפעילות מבצעית.ספריית ההנצחה תוכננה על ידי מעצב הפנים ניר קיסר ובוצעה על ידי אמן העץ שרון סהר.
את הסיורים ידריכו מנהל הגן ד"ר מני נוימן; האגרונומית יערה הכהן-פלסר; אוצרת הגן מיכל מונוסוב; והפסל והמתכנן הסביבתי רן מורין. משך הסיור כשעה.
הכניסה לקמפוס הר הצופים משער הכניסה הראשי להולכי רגל (ליד הכיכר מכיוון בית החולים הדסה).
2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-30 משתתפים בסיור.
 
 
18.
הנסתר והגלוי מתחת לשער יפו
נקודת מפגש: שער יפו.
שבת, 24.10, 13:30 ו-16:30.  
אירוע בלתי נגיש
מתכנן: האמן רן מורין; פרויקט ביוזמת עיריית ירושלים, הרשות לפיתוח ירושלים (הרל"י) ורשות העתיקות. פרויקט בביצוע.
מפגש עם האמן רן מורין והצצה לפרויקט הגן הארכיאולוגי שער יפו שתכנן מתחת לשער יפו ושנמצא בשלבי ביצוע אחרונים של שלב א`. במפגש יסופר סיפור חשיפתו של האתר במסגרת חפירות ארכיאולוגיות שערכה רשות העתיקות בין השנים 1989 ו-1995 כהכנה לפרויקט ממילא, והממצאים המרשימים שהתגלו בו, בהם קטע מאמת מים עתיקה שהייתה פעילה עד המאה ה-20, בית מרחץ ורחובות מסחריים מהתקופה הביזנטית וקטע מחומת העיר מהתקופה האיובית (המאה ה-13) שקדמה לחומה העות`מאנית הקיימת עד היום. לאחר חשיפתו נזנח המקום ונקבר מתחת לחניונים וכבישים מודרניים. מטרת הפרויקט היא לשמר את הממצאים הארכיאולוגיים, להנגישם לציבור ולשלב את האתר במתחם ממילא ובשער יפו כתצוגה היסטורית בכניסה לעיר העתיקה.
2 סיורים ל-25 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
19.
צל בעיר
נקודת מפגש: גן אליהו ששון, שדרות בן מימון 30, רחביה.
שבת, 24.10, 9:00.  
בית אקולוגי(ירוק) / סיור בנושאי סביבה ואקולוגיה / בנייה בת קיימא
סיור עם ישראל גלון, פקיד יערות ראשי במשרד החקלאות, שיעסוק בנושא הצל בעיר ויתמקד בשכונת רחביה כמקרה בוחן. הסיור יתחיל בשדרות בן מימון ברחביה, ימשיך לאורך שדרות וגנים שבהם ייבחנו צל העצים ואיכותו, מצבם ותרומתם לאדם ולסביבה וטיפולים "כירורגיים" ו"אורטופדיים" שנעשו בעצים בגן העצמאות. הסיור יעבור גם לצד עצי הארז שבחזית המוסדות הלאומיים ויסתיים בגן העצמאות. משך הסיור כשלוש שעות.
הסיור מתקיים במקביל לתערוכת הצל המוצגת במוזיאון חולון עד סוף אוקטובר.
סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-60 משתתפים.
 
 
20.
מצפה נפתוח: טבע עירוני או נכס נדל"ני?
נקודת מפגש: בכניסה לגן הקיפוד, מול המרכז המסחרי הקטן בדרך החורש, רמות ב`.
שישי, 23.10, 13:00; שבת, 24.10, 14:30.   
בית אקולוגי(ירוק) / סיור בנושאי סביבה ואקולוגיה / בנייה בת קיימאאירוע בלתי נגיש
סיור מעגלי במצפה נפתוח – אתר טבע ייחודי בכניסה לירושלים – שיובילו מדריכי עמותת רמות למען הסביבה ושיעסקו בשאלת סדרי העדיפויות הסביבתיים שלנו כחברה. בסיור יוצג השטח שהוא בית גידול למאות מינים של בעלי חיים וצמחים (כולל חיות בר גדולות, חלקן בסכנת הכחדה), פרוזדור אקולוגי וריאה ירוקה, אך נתפס על ידי מוסדות התכנון כעתודת בנייה. משך הסיור כשעתיים. נעלי הליכה ובקבוק מים חובה. במקרה של גשם הסיור יבוטל.
2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
דף 1 מתוך 41   2   3   4   הדף הבא >
תקנון האתר  |  ITdesigns :בניית אתרים  |