בתים מבפנים
איזור: פעילות: מועד:
 
דף 1 מתוך 61   2   3   4   5   6   הדף הבא >
1.
הכנסייה הסיריאנית ומנזר סט. מארק
רחוב אררט 5, הרובע הארמני בעיר העתיקה (בקרבת שער יפו).
שבת, 24.10, 15:00-11:00.  

ביקור מיוחד במינו בכנסיית מרים הקדושה (כנסייה סורית אורתודוקסית עתיקה שהתפילה בה מתקיימת בארמית) ובמנזר הממוקמים על מדרונו הצפוני של הר ציון, ובנויים על שרידי ביתו העתיקים של האוונגליסט מארק הקדוש (לפי כתובת שנמצאה על המבנה, מהמאה ה-6). לפי אמונת העדה הסורית, כאן היה ממוקם אולם הסעודה האחרונה.
המנזר נבנה ושוחזר חמש פעמים לפחות, הפעם האחרונה הייתה ב-1858.
בכל חצי שעה יתקיים הסבר קצר על המקום מפי נציג הקהילה.
בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
2.
בית הכנסת תפארת ישראל
רחוב הקראים 1, הרובע היהודי.
שישי, 23.10, 10:00    שישי, 23.10, 11:00   
בית לשימור/סיור בנושא שימור
ביקור מודרך בבית הכנסת שנבנה במאה ה-19 בידי חוגי החסידים ביישוב הישן, נהרס ב-1948 ואחרי עשרות שנים שבהן עמד בחורבנו, נבנה כעת מחדש על פי תוכניתו המקורית (כמו בית כנסת החורבה). בביקור יוצגו תוכניות הבנייה והאתגרים שבשימור המבנה ובנייתו מחדש ושרידים ארכיאולוגיים שנחשפו באתר במהלך העבודות. הפרויקט מבוצע על ידי החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי בירושלים. משך הסיור כ-45 דקות, והוא כולל טיפוס במדרגות והליכה בתנאים של אתר בנייה פעיל.
הכניסה לאתר מחייבת חתימה על טופס ויתור תביעה. אין כניסה לילדים מתחת לגיל 14.
2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-30 משתתפים בסיור.
 
 
3.
בית רוטשילד
כיכר בתי מחסה, הרובע היהודי.
חמישי, 22.10, 16:00 ו-17:00.   
בית לשימור/סיור בנושא שימור
בית רוטשילד שהיה בעבר בית מחסה לעניים צופה על רחבה גדולה והוא מעין "גורד השחקים" של הרובע היהודי. המבנה שימש בעבר למגורים והיום פועלים בו משרדי החברה לשיקום ופיתוח הרובע ובית ספר ייחודי הפעיל 364 ימים בשנה. הסיור במבנה כולל מפגש עם מנכ"ל החברה לשיקום ופיתוח הרובע אשר יציג את תוכניות הפיתוח של החברה.
2 סיורים פתוחים ל-30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
4.
מוזיאון חצר הישוב הישן
רחוב אור החיים 6, הרובע היהודי בעיר העתיקה.
שישי, 23.10, 13:00-10:00.  
בית לשימור/סיור בנושא שימורמתאים לילדים
מוזיאון השוכן בבית עתיק בן 500 שנה ברובע היהודי ומאפשר הצצה לאורח החיים של אנשי היישוב היהודי הישן בירושלים. בימים אלה מתקיימת במוזיאון תערוכה בשם "סיפורים יוצאים מן הכלים" שבמסגרתה מוצגים חפצים וכלי בית החושפים את אופי חיי היומיום בקהילה. בשעה 10:30 יתקיים מפגש עם מספרים ירושלמיים שיתייחסו למוצגים בתערוכה: כלי הכנת קפה, ארון קודש, תנור לחמין, פמוטי שבת וכלי עבודה של סנדלר.
בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם. המפגש מוגבל ל-30 הבאים הראשונים.
 
 
5.
בית הרב גץ
רחוב בית אל 12, הרובע היהודי.
חמישי, 22.10, 19:00-16:00.  
בית לשימור/סיור בנושא שימוראירוע בלתי נגיש
הצצה לאחד הבתים המקוריים היחידים שנותרו ברובע היהודי, בית בן כ-500 שנה שבו התגוררה בעשורים האחרונים משפחת הרב מאיר יהודה גץ, רב הכותל עד 1995. הבית שימש בעבר בין היתר כתלמוד תורה לילדים ספרדים ועל קירותיו נותרו חקוקות כתובות הקדש. הסיורים בבית – לקבוצות של 25 משתתפים בכל חצי שעה – יתקיימו בהדרכת נוריאל גץ, בנו של הרב, ויוקרן בהם סרטון באורך 12 דקות על הרב גץ.
בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
6.
כנסיית עמנואל והמתחם הפרוטסטנטי
ליד שער יפו, מול מגדל דוד.
חמישי, 22.10, 16:00-10:00; שישי, 23.10, 16:00-10:00;   שבת, 24.10, 16:00-10:00.  
אדריכל: ג`יי-וו ג`והנס, 1849.
סיורים מודרכים בכנסייה הפרוטסטנטית הוותיקה במזרח התיכון, המכילה מוטיבים יהודיים ומסתתרת בתוך מתחם של בית הארחה. לצורך בניית הכנסייה הוזמנו סתתי אבן מקצועיים ממלטה, שהכשירו את הדורות הבאים של סתתי האבן בירושלים. הסיורים כוללים גם ביקור במוזיאון הקטן שבמתחם שבו מוצגים מודלים מקוריים של קונרד שיק. הדרכה על המתחם תצא בכל שעה עגולה. הדרכה אחרונה כל יום ב-15:00. ההדרכות בשבת באנגלית.
בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
7.
סיור קולי ברובע היהודי (מותאם למוגבלי ראייה)
נקודת מפגש: שער ציון.
חמישי, 22.10, 17:00.  
אירוע נגיש
סיור מונגש למוגבלי ראייה שיעבור בתחנות שמע שהוטמעו ב-40 עמדות סולריות ברובע היהודי אשר עליהן הוקלט מידע היסטורי ומופעלות באמצעות צמיד רטט שעונדים המשתתפים. הפרויקט בוצע במימון הרשות לפיתוח ירושלים, עיריית ירושלים, המוסד לבטוח לאומי - הקרן לפתוח שירותים לנכים והחברה לפיתוח הרובע היהודי. המסלול מאפשר למוגבלי ראייה לסייר ולקבל מידע עצמאי על אתרים שונים ברובע היהודי ממגוון התקופות בהיסטוריה של ירושלים. בתחנות: הרובע ההרודיאני, בית כנסת החורבה, הביצורים מימי בית ראשון, מוזיאונים, אנדרטאות נקודות תצפית ועוד.
הסיור יתקיים בקבוצה ויתלווה אליו מורה הדרך ישראל קלאוזנר.
הרישום לסיור מחייב מסירת פרטי מספר טלפון לצורך אישור הגעה.
סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-35 משתתפים.
 
 
8.
חלון להר ציון
נקודת מפגש: רחבת שער ציון (מחוץ לשער).
שישי, 23.10, 14:00-9:30.   
הזדמנות להתוודע למכלול האתרים והעדות הנמצאים בהר ציון, המקודש לשלוש הדתות ומגלם בזעיר אנפין את מורכבותה של ירושלים. ברצף של סיורים שיובילו חוקרים, מדריכי טיולים ותושבי ההר יתקיימו ביקורים נדירים בחלקם וייפתחו שעריהם של מוסדות שונים בהר ציון ובאתרים מקודשים השוכנים בו, בהם המנזר הפרנסיסקני אד סנקולום, בית הקברות האנגליקני והקולג` האמריקאי (לשעבר בית גובאט), בית הקברות סמבוסקי, בית המרכז הבינתרבותי, קבר דוד, חדר הסעודה האחרונה, מנזר הדורמציון, ישיבת התפוצות ועוד. בסיורים וברבי השיח באתרים יוצגו המציאות המורכבת בהר ונקודות המפגש והסכסוכים בין הדתות והתרבויות השונות שבו כיום ובעבר, והם יתנהלו באווירת רבשיח להעשרה הדדית ולעידוד פתיחות וסובלנות.
במהלך שעות הפעילות יתקיימו במקביל סיורים קצרים, ביקורים והרצאות שיֵצאו מרחבת שער ציון בכל חצי שעה. סיור אחרון יצא ב-12:30. לתוכנית המפורטת mountzion.org.il
הפעילות מתקיימת מטעם פרויקט חלון להר ציון– יוזמה משותפת של הסניף הירושלמי של ארגון Search for Common Ground, העמותה הבינלאומית הגדולה בעולם ליישוב סכסוכים ושל המרכז הבין-תרבותי לירושלים הפועל בהר ציון; בשיתוף עם מרכז ירושלים ליחסי יהודים ונוצרים.
סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
9.
סוגיות שימוריות בין קבר דוד לשער יפו
נקודת מפגש: רחבת הכניסה לקבר דוד מכיוון שער ציון, סמוך לפסל דוד.
בית לשימור/סיור בנושא שימור
שימו לב, הסיור בוטל!
סיור עם אבי משיח, אדריכל שימור ממִנהל השימור של רשות העתיקות, שיתמקד בסוגיות שימור שונות שעלו במהלך העבודה של רשות העתיקות על מגוון פרויקטים באזור הר ציון ושער יפו. בין השאר: המתח שבין השימור והפיתוח והשפעתו על עומק ההתערבות באתר, הדילמות הערכיות הנוגעות לאופן ההצגה של תולדות המקום והתמודדויות טכניות ומקצועיות שעלו במהלך עבודת השימור. הסיור יעבור במתחם קבר דוד שבהר ציון, בחומות ירושלים ובגן בוני ירושלים.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
10.
בזכות הדרך
נקודת מפגש: שער יפו.
בית לשימור/סיור בנושא שימוראירוע נגיש
שימו לב, הסיור בוטל!
יועץ הנגישות אבי רמות יציג את הפרויקט שבוצע על ידי עיריית ירושלים והרשות לפיתוח ירושלים בניהול צוות מתכננים גדול בראשות אדריכלית הנוף מרב דביש בן משה. מטרת הפרויקט הינה התאמת המרחב הבנוי בעיר העתיקה למאה ה-21 כדי ליצור שפה אחידה וכלים שיסייעו למתכננים בעבודתם. בסיור יוצגו בעיות הנגישות הקשות והמאתגרות באזור הרוחש פעילות מסחרית ותנועה צפופה של הולכי רגל כמעט בכל שעות היממה, והניסיון להתאים את הפתרונות לאמות המידה המקצועיות המקובלות בימינו תוך יצירת שפת רחוב אחידה ושמירה על אופייה ועל ייחודה של העיר העתיקה גם לדורות הבאים. המדריך זכה בפרס אות העיצוב 2013 בתכנון עירוני.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
11.
חקוק באבן
נקודת מפגש: ליד לשכת התיירות הצמודה לשער יפו (בתוך החומות).
שבת, 24.10, 10:00;   שבת, 24.10, 13:00.  
סיור בהדרכת העיתונאי, מורה הדרך וחוקר ירושלים שלמה צזנה, בעקבות ספרו "חקוק באבן" העוסק בכתובות, סימנים וסמלים שנחקקו לאורך ההיסטוריה על בתים בירושלים. הסיור יצא משער יפו ויתמקד באבנים על מבנים בעיר העתיקה בירושלים. בתום הסיור יוצע הספר למשתתפים בהנחה ניכרת. משך הסיור כשעה וחצי.
2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-25 משתתפים בסיור.
 
 
12.
הנסתר והגלוי מתחת לשער יפו
נקודת מפגש: שער יפו.
שבת, 24.10, 13:30 ו-16:30.  
אירוע בלתי נגיש
מתכנן: רן מורין; פרויקט ביוזמת עיריית ירושלים, הרשות לפיתוח ירושלים (הרל"י) ורשות העתיקות. פרויקט בביצוע.
מפגש עם רן מורין והצצה לפרויקט הגן הארכיאולוגי שער יפו שתכנן מתחת לשער יפו ושנמצא בשלבי ביצוע אחרונים של שלב א`. במפגש יסופר סיפור חשיפתו של האתר במסגרת חפירות ארכיאולוגיות שערכה רשות העתיקות בין השנים 1989 ו-1995 כהכנה לפרויקט ממילא, והממצאים המרשימים שהתגלו בו, בהם קטע מאמת מים עתיקה שהייתה פעילה עד המאה ה-20, בית מרחץ ורחובות מסחריים מהתקופה הביזנטית וקטע מחומת העיר מהתקופה האיובית (המאה ה-13) שקדמה לחומה העות`מאנית הקיימת עד היום. לאחר חשיפתו נזנח המקום ונקבר מתחת לחניונים וכבישים מודרניים. מטרת הפרויקט היא לשמר את הממצאים הארכיאולוגיים, להנגישם לציבור ולשלב את האתר במתחם ממילא ובשער יפו כתצוגה היסטורית בכניסה לעיר העתיקה.
2 סיורים ל-25 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
13.
המרכז הירושלמי ללימודי המזרח הקרוב
רחוב הדסה למפל, הר הזיתים.
שישי, 23.10, 10:00, 10:30, 11:00, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30.   
אירוע נגיש
אדריכל: דוד רזניק בשיתוף האדריכל פרנקלין פרגוסון, 1988.
אחד המבנים היפים והמרשימים שנבנו בארץ מאז שנות ה-80, בניין שכמעט מכל חלליו נשקפים נוף העיר העתיקה וסביבו גן של צמחייה מקראית. הסיור יכלול סרט קצר, הסבר על הבניין וטעימה מנגינת עוגב וסיור בגינות. הזדמנות לחוות ארכיטקטורה מרגשת. הסיורים באנגלית ומוגבלים ל-50 הבאים הראשונים.
סיור מודרך יֵצא מהכניסה לבניין בכל חצי שעה.
7 סיורים פתוחים, אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
14.
הגן הבוטני בהר הצופים
נקודת מפגש: בכניסה הראשית לגן מול בניין המנהלה (שילוט משער הולכי הרגל).
חמישי, 22.10, 10:30;    חמישי, 22.10, 15:30.  
בית אקולוגי(ירוק) / סיור בנושאי סביבה ואקולוגיה / בנייה בת קיימאאירוע נגיש
ביקור בגן הבוטני לצמחי הבר של ישראל השוכן בקמפוס האוניברסיטה העברית בהר הצופים, הגן הבוטני האוניברסיטאי הראשון בארץ ובו מוצגים כ-1,000 מיני צמחי בר. הסיורים יתמקדו במכלול ההיבטים המצויים בגן: ההיסטורי, הארכיאולוגי והבוטני, ויכללו גם ביקור בקבר ניקנור ובקברי פינסקר ואוסישקין והיכרות עם עבודתו של רן מורין בפרויקט שיקום הגן. הסיורים יסתיימו בביקור במרכז להוראת הטבע ע"ש משפחת פרחיה ובספריית הגן הבוטני ע"ש שמואל צבי טודר שנפל בגן בשנת 1959 בפעילות מבצעית.ספריית ההנצחה תוכננה על ידי מעצב הפנים ניר קיסר ובוצעה על ידי אמן העץ שרון סהר.
את הסיורים ידריכו מנהל הגן ד"ר מני נוימן; האגרונומית יערה הכהן-פלסר; אוצרת הגן מיכל מונוסוב; והפסל והמתכנן הסביבתי רן מורין. משך הסיור כשעה.
הכניסה לקמפוס הר הצופים משער הכניסה הראשי להולכי רגל (ליד הכיכר מכיוון בית החולים הדסה).
2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-30 משתתפים בסיור.
 
 
15.
בית הכנסת הכט בקמפוס הר הצופים
נקודת מפגש: רחבת הפורום בכניסה לחנות אקדמון ספרים.
חמישי, 22.10, 9:00 ו-16:30.  
אירוע נגיש
אדריכל: רם כרמי, 1983.
סיור בהדרכת מר אריה סלומון, רכז דת ומסורת באוניברסיטה העברית. בסיור יוצג בית הכנסת האוניברסיטאי ע"ש הכט אשר תוכנן על ידי האדריכל רם כרמי כשיאו הרוחני של הקמפוס הצופה אל האגן הקדוש של ירושלים ונבנה עם החזרת האוניברסיטה לקמפוס הר הצופים לאחר מלחמת ששת הימים (נפתח לקהל בשנת 1983). מבנה בית הכנסת הוא בעל אלמנטים סמליים שונים שהבולט בהם הוא חלון תצפית גדול ממדים הממלא כמעט את כל קירו המערבי. זהו כותל המערב של בית הכנסת הקבוע בין שני ארונות הקודש וממנו נשקף נופה המרהיב של "ירושלים הבנויה". משך הסיור כשעה.
2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
16.
המכון לארכיאולוגיה, האוניברסיטה העברית בירושלים
נקודת המפגש: רחבת ננסי רייגן, בהמשך הכביש הפנימי בקמפוס (שילוט בעלייה לרחבה).
חמישי, 22.10, 12:00.  
אדריכלים: קרל רובין ויצחק יעבץ, 1941.
סיורים בהדרכת דפנה צורן, אוצרת המכון, בבניין היסטורי בהר הצופים שבו נמצא האוסף הארכיאולוגי של האוניברסיטה העברית. הבניין בסגנון הבינלאומי (שזכה בתחרות אדריכלית שבה שפטו אריך מנדלסון, זלמן שוקן ואלכסנדר קליין) תוכנן כמוזיאון ומשמש כיום את המכון לארכיאולוגיה ללימודים ולמחקר. הבניין המקורי בעל שתי הקומות עוצב כגוש בצורת קובייה, בקווים ישרים עם שורת חלונות גבוהים באולמות התצוגה והאוספים, שנועדה להכניס לתוכם אור טבעי ולהדגיש את גובה התקרות. הסיורים יתייחסו לאדריכלות הבניין ולסיפור הקמתו. אולם המוזיאון המקורי, הסגור בדרך כלל לקהל ובו נמצאים אוספי המכון, ייפתח במיוחד במסגרת שעות הביקורים. משך הסיור כשעה.
הכניסה לקמפוס הר הצופים משער הכניסה הראשי להולכי רגל (ליד הכיכר מכיוון בית החולים הדסה).
סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-30 משתתפים.
 
 
17.
בית ספר ג`ק, ג`וזף ומורטון מנדל
נקודת מפגש: בכניסה הראשית לגן הבוטני מול בניין המנהלה (שילוט משער הולכי הרגל).
חמישי, 22.10, 13:30.  
אירוע נגיש
אדריכלים: מייקל מקינל (ארצות הברית) בשיתוף תמי יניב ואסף לרמן.
סיור בהדרכת מנהל בית הספר פרופסור ישראל יובל והאדריכלית תמי יניב, בבניין החדש והמדובר בקמפוס הר הצופים, שנועד לשמש כאכסניה לתלמידים מצטיינים ולחוקרים בכירים ומשתרע על שטח של 4,600 מ"ר. הרעיון האדריכלי של המבנה מבוסס על מיקומו הרגיש על קו פרשת המים שמפרידה בין מערב למזרח, בין יהודים לערבים, בין הישימון לארץ נושבת. רעיון זה מיתרגם לשפה אדריכלית של שקיפות וריבוי מבטים אל הנוף. הכניסה לבניין דרך גשר המחבר את הגן הבוטני אל קומתו החמישית והעליונה של הבניין, בנויה כפביליון שקוף, ומפינתו הצפון מזרחית הבנויה מזכוכית נשקף נוף מרהיב על מדבר יהודה, על הרי מואב ועל הכפר עיסאוויה.
האדריכל האמריקני מייקל מקינל, שנבחר על ידי התורם מורטון מנדל, תכנן בין היתר את בניין עיריית בוסטון ששימש השראה לבנק ישראל בירושלים. משך הסיור כשעה.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
18.
קרוב ואסור לנו שם
ליד המכון הצרפתי ע"ש רומן גארי בכיכר ספרא.
שישי, 23.10, 10:00.   
מסע פוליטי מירושלים הערבית לירושלים המערבית שיחשוף את הסדקים והפרצות שב"גבולות" הפנימיים של העיר: בין ירושלים היהודית לערבית, בין העיר החרדית לעיר החילונית והדתית-לאומית– גבולות שנפרצים ונבנים כל העת. הסיור יעסוק באופן שבו מאבקים דמוגרפיים וטריטוריאליים ומדיניות עירונית וממשלתית מעצבים את המרחב, ובשאלה עד כמה התושבים עצמם יכולים לשנות את פני העיר וצביונה. הסיור בהדרכת מריק שטרן, דוקטורנט במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון, חוקר במכון ירושלים לחקר ישראל. הסיור יצא משייח` ג`ראח, יעבור במאה שערים ויסתיים בממילא. משך הסיור כשעתיים וחצי.
סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-30 משתתפים.
 
 
19.
בית החולים הצרפתי וכנסיית סנט לואי
רחוב שבטי ישראל 2.
לא תתאפשר כניסה לגג ולמסדרונות המחלקות.   שבת, 24.10, 12:00-9:00 ו-14:30-13:30. סיור מודרך יצא בכל חצי שעה.  
ביקור בבניין בעל חזית מפוארת המשלבת אלמנטים רנסנסיים ובארוקיים. המבנה הוקם לפני כ-130 שנה כבית חולים ונקרא על שמו של לואי התשיעי מלך צרפת. בסיורים הקצרים שיובילו האחיות הנזירות יסופרו תולדותיו של בית החולים המשמש כיום כהוספיס לחולים סופניים בני כל הדתות, והם יכללו ביקור בכנסייה ובאחד מחדרי המבנה שבו נחשפו לאחרונה ציורי קיר שצוירו בידי הרוזן הצרפתי דה-פיילא לפני כ-120 שנה.
סיורים מוגבלים ל-40 משתתפים על פי תור.
 
 
20.
כיכר ספרא ההיסטורית
נקודת מפגש: בכיכר ספרא, בכניסה למתחם כריות הבטון ליד הכניסה לבניין 3.
חמישי, 22.10, 10:00    חמישי, 22.10, 12:00   
בית לשימור/סיור בנושא שימוראירוע נגיש
אדריכל: ג`ק א` דיאמונד; קולקר-קולקר-אפשטיין; אדריכל שימור: פיטר בוגוד, 1992.
סיור בקמפוס כיכר ספרא שיכלול ביקורים במבנים ההיסטוריים שבמתחם: בניין הקונסוליה הרוסית ובית ברגהיים האחורי. הסיורים יסתיימו בביקור מודרך בבית המודל – דגם מוקטן של מרכז העיר העכשווית והעתידית.
2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-40 משתתפים בסיור.
 
דף 1 מתוך 61   2   3   4   5   6   הדף הבא >
תקנון האתר  |  ITdesigns :בניית אתרים  |