בתים מבפנים
איזור: פעילות: מועד:
דף 1 מתוך 61   2   3   4   5   6   הדף הבא >
1.
דירה ברובע היהודי
רחוב שוני הלכות 5, הרובע היהודי.
חמישי, 18.9, 18:00-9:00; שישי, 19.9, 13:00-9:00.   
בית לשימור/סיור בנושא שימוראירוע בלתי נגיש
בית פתוח בדירת אירוח קטנה ומפתיעה ברובע היהודי שבמהלך שיפוצה נחשף בה חלל תת קרקעי – מפלס קדום של רחוב מימי בית שני ובו שוקת חצובה בסלע. החלל שחובר לדירה בגרם מדרגות משמש כיום כחדר שינה ופינת ישיבה ומאוורר באמצעים טכנולוגיים מתקדמים. הזדמנות לגלות שוב את המהות הארכיאולוגית של ירושלים, הפעם בבית פרטי.
בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
2.
אשפוז יום
נקודת מפגש: הכניסה הראשית למוזיאון מגדל דוד.
חמישי, 18.9, 13:00.  
סיור בעקבות בתי החולים בעיר העתיקה בהדרכת רחל כהן, שיתחקה אחר התפתחות בתי החולים ומושבת המצורעים בירושלים במאה ה-19. הסיור יעבור בבית החולים משגב לדך לשעבר, בית החולים היהודי הראשון, בית החולים של המיסיון ועוד, ויוצגו בו האתגרים שעמם נאלצו מקימי המוסדות הרפואיים להתמודד על רקע תנאי התברואה הקשים בימים ההם בירושלים.
סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-30 משתתפים.
 
 
3.
הנס והמגפה
נקודת מפגש: בכניסה הראשית למוזיאון מגדל דוד.
חמישי, 18.9, 15:00; שבת, 20.9, 13:00.  
סיור בתערוכה "ירושלים: גיליון רפואי" המוצגת באולמות מצודת מגדל דוד ובחצרותיה, עם האוצרת ד"ר נירית שלו כליפא ועם המעצב יוסי קרני מהסטודיו טחנה לעיצוב. התערוכה מתארת את דברי ימי ירושלים מנקודת המבט של הרפואה והאמונה ומוצגים בה מכשירים רפואיים עתיקים ומאות פריטים מקוריים אחרים מתקופות שונות, המלמדים על היותה של ירושלים מרכז מרפא. הסיור יילווה בשיח על אודות האתגרים והרעיונות שנעו על הקו שבין אוצרות לעיצוב בתהליך הכנת התערוכה בחללי המוזיאון.
2 סיורים מוגבלים ל-60 משתתפים על בסיס כל הקודם זוכה. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
4.
הקישלה
נקודת מפגש: בכניסה הראשית למגדל דוד.
שישי, 19.9, 10:00;    שישי, 19.9, 12:00.  
בית לשימור/סיור בנושא שימור
הזדמנות לגלות את אחד החללים המרתקים המסתתרים מתחת לפני האדמה במתחם מוזיאון מגדל דוד – מקום קטן האוצר בחובו את כל תולדותיה של ירושלים. בסיור עם עמית ראם מרשות העתיקות, שניהל את החפירות באתר, יוצג סיפורו של המבנה הידוע בשם "הקישלה" שנבנה בשנת 1834 על ידי איברהים פשה, השליט המצרי בארץ ישראל, והמשיך לשמש כמתחם צבאי גם כאשר חזרו העות`מאנים לשלוט בעיר (1841). בתקופת המנדט שימש המבנה כתחנת משטרה וכבית סוהר, ובין השאר נכלאו בין כתליו אסירי האצ"ל.בחפירות הארכיאולוגיות שנערכו במקום בעשור האחרון התגלו ביצורי ירושלים מימי בית ראשון, שרידי ארמון הורדוס ומפעל בורסקאי מימי הביניים.
2 סיורים מוגבלים ל-30 משתתפים בסיור. משך הסיורים כשעה.
 
 
5.
הנסתר והגלוי מתחת לשער יפו
נקודת מפגש: שער יפו.
שבת, 20.9, 13:30 ו-16:30.  
בית לשימור/סיור בנושא שימור
מתכנן: האמן רן מורין; פרויקט ביוזמת עיריית ירושלים, הרשות לפיתוח ירושלים (הרל"י) ורשות העתיקות. פרויקט בביצוע.
מפגש עם האמן רן מורין והצצה לפרויקט הגן הארכיאולוגי שער יפו שתכנן מתחת לשער יפו ושנמצא בשלבי ביצוע אחרונים של שלב א`. במפגש יסופר סיור חשיפתו של האתר במסגרת חפירות ארכיאולוגיות שערכה רשות העתיקות בין השנים 1989 ו-1995 כהכנה לפרויקט ממילא, והממצאים המרשימים שהתגלו בו, בהם קטע מאמת מים עתיקה שהייתה פעילה עד המאה ה-20, בית מרחץ ורחובות מסחריים מהתקופה הביזנטית וקטע מחומת העיר מהתקופה האיובית (המאה ה-13) שקדמה לחומה העותמאנית הקיימת עד היום. לאחר חשיפתו נזנח המקום ונקבר מתחת לחניונים וכבישים מודרניים. מטרת הפרויקט היא לשמר את הממצאים הארכיאולוגיים, להנגישם לציבור ולשלב את האתר במתחם ממילא ובשער יפו כתצוגה היסטורית בכניסה לעיר העתיקה.
2 סיורים ל-25 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
6.
בנבכי מנהרות הכותל
נקודת מפגש: בכניסה למנהרות הכותל.
חמישי, 18.9, 15:00;    חמישי, 18.9, 15:45.  
בית לשימור/סיור בנושא שימור
אפשרות יוצאת דופן לבקר באתר החפירות של רשות העתיקות המכונה חדרים 21 ו-22, אתר המציג מכלול מפואר ומרתק של תגליות ושרידים שטרם נחשפו לקהל, בהם שרידי הגשר הגדול שהוליך אל הר הבית בתקופת בית שני ונמצא מתחת לתוואי רחוב השלשלת של ימינו, שרידיו של קיר מסד רחב שחצה בימי בית שני את עמק הטירופאון, שרידי מבנה מפואר שנבנה ככל הנראה בתקופת הורדוס וייתכן ששימש בחלקו כמזרקת מים ועוד.
את הסיור ידריך אדריכל שחר פוני מרשות העתיקות. החפירות האחרונות באתר נוהלו על ידי אלכסנדר און ז"ל שלא זכה להשלימן.
2 סיורים ברישום מוקדם ל-20 משתתפים בסיור.
 
 
7.
בית הרב גץ
רחוב בית אל 12, הרובע היהודי.
חמישי, 18.9, 19:00-16:00.  
בית לשימור/סיור בנושא שימוראירוע בלתי נגיש
הצצה לאחד הבתים המקוריים היחידים שנותרו ברובע היהודי, בית בן כ-500 שנה,שבו התגוררה בעשורים האחרונים משפחת הרב מאיר יהודה גץ, רב הכותל עד 1995. הבית שימש בעבר בין היתר כתלמוד תורה לילדים ספרדים ועל קירותיו נותרו חקוקות כתובות הקדש. הסיורים בבית – לקבוצות של 25 משתתפים בכל חצי שעה – יתקיימו בהדרכת נוריאל גץ, בנו של הרב, ויוקרן בהם סרטון באורך 12 דקות על הרב גץ.
בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
8.
בית זיבנברג
סמטת בית השואבה 5, הרובע היהודי.
שישי, 19.9, 12:30,   שישי, 19.9, 13:30.  
אדריכלים: אורה ויעקב יער, סוף שנות ה-60.
ביקור בחלקו התת קרקעי של בית ברובע היהודי שנבנה לאחר מלחמת ששת הימים וממוקם מעל שרידים ארכיאולוגיים מימי הבית ראשון והבית השני, בהם מקווה עתיק. בעלי הבית, בני הזוג זיבנברג, התעקשו לחפור תחתיו כדי לגלות את ההיסטוריה הטמונה בו וחשפו ממצאים בני כ-2,000 שנה.
2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-35 משתתפים בסיור.
 
 
9.
מרכז אריאל לתולדות ירושלים בימי בית ראשון
רחוב בוני החומה פינת פלוגת הכותל.
חמישי, 18.9, 17:00;    חמישי, 18.9, 18:00;    חמישי, 18.9, 19:00;    שישי, 19.9, 10:00;    שישי, 19.9, 11:00;    שישי, 19.9, 12:00.  
מתאים לילדיםאירוע נגיש
מסע בן כשעה לירושלים של ימי התנ"ך. הביקור במקום כולל מיצג אור-קולי והדרכה על דגם ירושלים בימי בית ראשון, תצוגה ארכיאולוגית על אודות חיי היומיום בעיר והיכרות עם הכתב העברי הקדום.
הפעילות מתאימה גם לילדים מגיל 5.
6 מפגשים ברישום מוקדם מוגבלים ל-30 משתתפים במפגש.
 
 
10.
בית ההארחה של כנסיית עמנואל
ליד שער יפו, מול מגדל דוד.
שבת, 20.9, 17:00-9:00. הכנסייה תיפתח ב-13:00.   
אדריכל: ג`יי-וו ג`והנס, 1849.
בואו לגלות את הכנסייה הפרוטסטנטית הוותיקה במזרח התיכון, המכילה מוטיבים יהודיים ומסתתרת בתוך מתחם של בית הארחה. לצורך בנייתה הוזמנו סתתי אבן מקצועיים ממלטה, שהכשירו את הדורות הבאים של סתתי האבן בירושלים. במוזיאון הקטן שבמתחם מוצגים מודלים מקוריים של קונרד שיק. הדרכה על המתחם תצא בכל חצי שעה.
בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
11.
מוזיאון חצר הישוב הישן
רחוב אור חיים 6, הרובע היהודי בעיר העתיקה.
שישי, 19.9, 13:00-10:00.   
בית לשימור/סיור בנושא שימורמתאים לילדיםאירוע בלתי נגיש
ביקור במוזיאון השוכן בבית עתיק בן 500 שנה ברובע היהודי המאפשר הצצה לאורח החיים של אנשי היישוב היהודי הישן בירושלים בימים שטרם המצאת האנטיביוטיקה, בהם רחצה נחשבה למותרות והביוב זרם בסמטאות.
בשעה 11:00 יתקיים סיור בהדרכת אוצרת המוזיאון, אורה פיקל-צברי, שיתמקד באופן בו התמודדו עם התמותה הרבה ועם קשיי החיים בין היתר באמצעות אמונה בקמעות.
בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם. הסיור מוגבל ל-30 הבאים הראשונים.
 
 
12.
חומותייך ירושלים
נקודת מפגש: שער יפו.
שישי, 19.9, 9:00;    שבת, 20.9, 8:30.  
בית לשימור/סיור בנושא שימור
הזדמנות להתבונן במבנה האדריכלי הדומיננטי ביותר בירושלים – חומות העיר העתיקה – ולשמוע על בנייתו. הסיור שיוביל רפי כפיר מחברת אהבת ירושלים יספר על בוניה של החומה, על שיקולי בחירת התוואי לחומה והאלטרנטיבות שעמדו על הפרק, על הבעיות האדריכליות שצצו תוך כדי בנייתה ועל הפתרונות שנמצאו להן ועוד. משך הסיור כשעתיים.
2 סיורים ברישום מוקדם, מוגבלים ל-100 משתתפים.
 
 
13.
הקסטודיה טרה סנטה
נקודת מפגש: השער החדש, העיר העתיקה.
שבת, 20.9, 11:00.   
סיור מודרך במתחם של הקהילה הקתולית-פרנציסקנית בעיר העתיקה, הכולל מנזר פעיל מאז המאה ה-16 וכנסייה איטלקית בעלת ציורי קיר וחלונות ויטראג` מ-1880. הסיור יעבור גם באזור המשרדים ששופץ לאחרונה ומדגים כיצד בניין מהמאה ה-15 משתנה באופן אורגני בהתאם לצורכי המשתמשים, וכן בחצר המרפאה, בחדרי בית המרקחת הפרנציסקני לשעבר ולצד פשפש החולים.
סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-30 משתתפים בסיור.
 
 
14.
גגות ירוקים וקירות חיים
נקודת מפגש: שער יפו.
חמישי, 18.9, 18:00; שבת, 20.9, 18:00.   
בית אקולוגי(ירוק) / סיור בנושאי סביבה ואקולוגיה / בנייה בת קיימאאירוע בלתי נגיש
המפגש בוטל!

פרויקט גגות ירוקים וקירות חיים– בהובלת ירושלים עיר עלייה לרגל ירוקה ומסדר סנט לזרוס בירושלים– מזמין את הקהילות והמוסדות בעיר העתיקה וסביב לה לקחת חלק בשיפור חזות העיר, בהעלאת מודעות סביבתית, בחיזוק המגוון הביולוגי ובתכנון עם חשיבה ירוקה מחודשת. במפגשים בני 45 דקות שיתקיימו במרפסת הגג הירוקה של מסדר סנט לזרוס יוצג חזון הפרויקט השואף לעלייה לרגל ירוקה (greenpilgrimjerusalem.org) שבה התיירים הופכים לתיירים ירוקים ומשאירים בעיר טביעת רגל חיובית.
המפגש בחמישי יתקיים באנגלית עם הגברת נעמי צור, יוזמת ומייסדת ירושלים עיר עלייה לרגל ירוקה;
המפגש בשבת יתקיים בעברית עם אדריכלית אסנת פוסט מצוות ירושלים עיר עלייה לרגל ירוקה.
2 מפגשים ל-25 הבאים הראשונים על בסיס `כל הקודם זוכה`.
 
 
15.
חלון להר ציון
נקודת מפגש: רחבת שער ציון (מחוץ לשער).
שישי, 19.9, 13:00-10:00.   
הזדמנות מיוחדת להתוודע למכלול האתרים והעדות הנמצאים בהר ציון, המקודש לשלוש הדתות ומגלם בזעיר אנפין את מורכבותה של ירושלים. ברצף של סיורים שיובילו חוקרים, מדריכי טיולים ותושבי ההר יתקיימו ביקורים נדירים בחלקם וייפתחו שעריהם של מוסדות שונים בהר ציון ובאתרים מקודשים השוכנים בו, בהם המנזר הפרנסיסקני אד סנקולום, בית הקברות האנגליקני והקולג` האמריקאי (לשעבר בית גובאט), בית הקברות סמבוסקי, בית המרכז הבינתרבותי, קבר דוד, חדר הסעודה האחרונה, מנזר הדורמציון, ישיבת התפוצות ועוד. כמו כן תתקיים פגישה עם משפחת דג`אני. בסיורים וברבי השיח באתרים יוצגו המציאות המורכבת בהר ונקודות המפגש והסכסוכים בין הדתות והתרבויות השונות שבו כיום ובעבר, והם יתנהלו באווירת רב שיח להעשרה הדדית ולעידוד פתיחות וסובלנות.
במהלך שעות הפעילות יתקיימו במקביל סיורים קצרים, ביקורים והרצאות שיֵצאו מרחבת שער ציון בכל חצי שעה. סיור אחרון יצא ב-12:30. לתוכנית המפורטת www.jcjcr.org.
הפעילות מתקיימת בריכוז מרכז ירושלים ליחסי יהודים ונוצרים ובתמיכת search for common ground שפיתח קוד אתי בינלאומי למקומות קדושים.
סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
16.
מצודת המעיין הכנענית
נקודת מפגש: מול הקופות של מרכז עיר דוד.
שישי, 19.9, 9:00 ו-11:00.  
שני סיורים במעבה האדמה במצודת המעיין שנפתחה לאחרונה, לאחר 17 שנות חפירה ארכיאולוגית. בסיורים תוצג המצודה הגדולה ביותר בארץ ישראל בתקופה הכנענית התיכונה, המכונה במקרא "מצודת ציון" שאותה כבש דוד המלך מידי היבוסים. המצודה גם הגנה על מקור המים של העיר ירושלים – מעיין הגיחון.
מומלץ לחנות במתחם התחנה ולקחת שאטל עירוני (חינם) לשער האשפות.
אין להגיע למקום ברכבים פרטיים. ההגעה ברגל דרך העיר העתיקה והרובע היהודי.
2 סיורים ל-35 הבאים הראשונים, על בסיס כל הקודם זוכה.
 
 
17.
סוגיות שימוריות בין קבר דוד לשער יפו
נקודת מפגש: רחבת הכניסה לקבר דוד מכיוון שער ציון, סמוך לפסל דוד.
חמישי, 18.9, 10:00.  
בית לשימור/סיור בנושא שימור
סיור עם אבי משיח, אדריכל שימור ממִנהל השימור של רשות העתיקות, שיתמקד בסוגיות שימור שונות שעלו במהלך העבודה של רשות העתיקות על מגוון פרויקטים באזור הר ציון ושער יפו. בין השאר: המתח שבין השימור והפיתוח והשפעתו על עומק ההתערבות באתר, הדילמות הערכיות הנוגעות לאופן ההצגה של תולדות המקום והתמודדויות טכניות ומקצועיות שעלו במהלך עבודת השימור. הסיור יעבור במתחם קבר דוד שבהר ציון, בחומות ירושלים ובגן בוני ירושלים.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
18.
גן הקבר
סמטת קונרד שיק, בין דרך שכם 4 לדרך שכם 6 (מול התחנה המרכזית של מזרח ירושלים).
שבת, 20.9, 9:00-17:00.  
בית לשימור/סיור בנושא שימוראירוע נגיש
סיורים מודרכים בגן האנגלי המטופח, הקדוש לפרוטסטנטים המאמינים שזהו גנו של יוסף איש רמתיים שבו נטמנה גופתו של ישוע לאחר צליבתו (ולא בכנסיית הקבר, כמקובל בקרב רוב זרמי הנצרות). הגן מתוחזק על ידי עמותה בריטית בשם "אגודת גן הקבר", ובו פינות חמד ירוקות ותחושת גן פתוח, כפי שהיה על פי הפרוטסטנטים בתקופתו של ישוע. בגן גם בור אגירת מים, גת יין ומערת קבורה בת שני חדרים. בסיור תוצג ההיסטוריה של המקום ומשמעותו עבור הצליינים המבקרים בו.
הדרכות בעברית יצאו בכל רבע שעה והדרכות באנגלית בכל שעה עגולה בין 9:00 ל-17:00. הדרכות אחרונות יצאו ב-17:00.
הדרכות ברוסית, ערבית, ספרדית וצרפתית יצאו בשעות: 15:00, 16:00 ו-17:00.
משך כל סיור כחצי שעה.
גן פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
19.
אבנים מספרות
נקודות מפגש: בשישי בכניסה לחצר סרגיי, רחוב הלני המלכה 13; בשבת בכיכר צה"ל.
שישי, 19.9, 11:30 (באזור רחוב הנביאים);    שבת, 20.9, 11:00 (בעיר העתיקה).  
רפי כפיר מחברת אהבת ירושלים יוביל את הסיורים שיתחקו אחר הסימנים, הסמלים והכתובות החקוקים על קירות ואבנים בעיר ויחשפו את הסיפורים שמאחוריהם: איך הפכו חלקם לבעלי משמעות דתית ומה הרעיונות והמסרים שביקשו יוצריהם להעביר. הסיורים יתקיימו באזור רחוב הנביאים בעיר החדשה (שישי) ובסמטאותיה של העיר העתיקה (שבת). משך כל סיור כשעה.
2 סיורים ברישום מוקדם, מוגבלים ל-100 משתתפים.
 
 
20.
מלון אמריקן קולוני
רחוב לואי ונסן (ליד דרך שכם).
שישי, 19.9, 10:00;    שישי, 19.9, 10:40;    שישי, 19.9, 11:20.  
בית לשימור/סיור בנושא שימור
אדריכל מקורי: לא ידוע, סוף המאה ה-19; אדריכל המתחם: מייקל שוורץ אדריכלים, 2014-1992.
הצצה קצרה למלון בעל המוניטין הבינלאומי שהיה במקור ארמונו של רבאח אל חוסייני, מבני אצולת ירושלים הערבית. המלון בנוי סביב חצר פנימית מרוצפת אבן שבמרכזה מזרקת מים, והסיורים בו יכללו ביקור בחלקים ההיסטוריים והמחודשים, כולל באגף ה- PALM HOUSE שתוכנן על ידי מייקל שוורץ אדריכלים ונחנך לאחרונה, בשטחים הציבוריים של המלון, בכמה מחדריו ובגנים שבמתחם.
3 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-20 משתתפים.
 
דף 1 מתוך 61   2   3   4   5   6   הדף הבא >
תקנון האתר  |  ITdesigns :בניית אתרים  |