בתים מבפנים
איזור: פעילות: מועד:
דף 5 מתוך 7< הדף הקודם    1   2   3   4   5   6   7   הדף הבא >
81.
המעבדה לשימור חפצים במוזיאון ישראל
שדרות רופין 11, קריית המוזיאונים. היציאה לסיור מהכניסה למוזיאון.
שישי, 19.10, 10:15.  
סיור עם אנדריי וינר, מנהל המעבדה לשימור חפצים, המאפשר הצצה נדירה למעבדות השימור החבויות בעומק המוזיאון, ולמחלקת הרפאות המטפלת במוצגים תלת ממדיים (ארכיאולוגיים ואחרים) מחומרים שונים בדגש על קרמיקה, פסיפסים, אבן וטיח. הסיור אינו נגיש.
סיור ברישום מוגבל ל-20 משתתפים.
 
 
82.
המעבדה לשימור עץ
שדרות רופין 11, קריית המוזיאונים. היציאה לסיור מהכניסה למוזיאון.
שישי, 18.10, 10:30.  
בית לשימור/סיור בנושא שימוראירוע בלתי נגיש
סיור עם רונן דור ומיכל בלנקט גנור, מנהלי המעבדה לשימור עץ ומשטחים דקורטיביים, המאפשר הצצה נדירה למעבדות השימור החבויות בעומק המוזיאון; ולמחלקת השימור המטפלת במוצגים תלת ממדיים בדגש על שימור מסגרות עתיקות, רהיטים תקופתיים, הזהבה וציור על אלמנטים דקורטיביים. הסיור אינו נגיש.
סיור ברישום מוגבל ל-15 משתתפים.
 
 
83.
אוסף אגף הנוער במוזיאון ישראל
שדרות רופין 11, קריית המוזיאונים. היציאה לסיור מהכניסה למוזיאון.
שישי, 19.10, 11:00.  
ביקור באוסף הצעצועים של אגף הנוער והחינוך לאמנות ע"ש רות במוזיאון ישראל, הכולל כ-15 אלף פריטים ובהם בובות, משחקים וחפצי ילדות מתקופות שונות. החפצים נאספו במשך עשרות שנים ומשקפים את עולם הילדות ואת חיי המשפחה על כל מרכיביהם: משחק, למידה, חברות, תחרות, סקרנות ודמיון.
הסיור בהדרכת יפעה מבטח מצוות מוזיאון ישראל. הסיור אינו נגיש.
סיור ברישום מוגבל ל-20 משתתפים.
 
 
84.
הספרייה הלאומית
נקודת מפגש: אולם הכניסה בספרייה הלאומית, קריית אדמונד ספרא, גבעת רם.
חמישי, 18.10, 11:00.  
אדריכלים: חבר אדריכלים (אמנון אלכסנדרוני, אברהם יסקי, זיוה ארמוני, חנן הברון, מיכאל נדלר, שולמית נדלר ושמעון פובזנר); 1960.
סיור מודרך בבניין הספרייה הלאומית, מציוני הדרך החשובים באדריכלות הישראלית הנחשב לאחת מיצירות המופת של אדריכלות הסגנון הבינלאומי בירושלים ושל האדריכלות הציבורית בתקופת בנייתו. הבניין מעוצב כקובייה הניצבת על עמודים חופשיים (בהשראת בנייניו של לה קורבוזייה), והוא מאופיין בקווים פשוטים ונקיים.
הסיור יכלול ביקור באולמות הקריאה, החצרות הפנימיות והמעברים החיצוניים ותוצגנה בו גם הדמיות של משכן הספרייה החדש הנבנה בימים אלה בקריית הלאום.
סיור מוגבל ל- 25 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
85.
המכון הפיני שלהבת
רחוב שבטי ישראל 25.
חמישי, 18.10, 11:00, 13:00 ו-15:00 (הדרכות בעברית);   12:00, 14:00 ו-16:00 (הדרכות באנגלית) |    שישי, 19.10, 9:00 (הדרכה באנגלית), 10:00 (הדרכה בעברית).  
אדריכל הבית התחתון: קונרד שיק, 1887. אדריכלי הבית העליון: אפשטיין אדריכלים, 1963.
ביקור במתחם המשמש כמשכנו של המכון הפיני האוונגליסטי-לותרני, אחד מ-30 מכונים דומים המפוזרים בעולם. המכון מתפקד כבית לארגוני סיוע הומניטרי. במתחם מתארחות כנסיות שונות המשתמשות במתקניו לצורכי התכנסות, שירה ותפילה. המבנה התחתון, העובר בימים אלה שימור ושיפוץ, תוכנן על ידי קונרד שיק והוא אחד המבנים הראשונים שנבנו מחוץ לחומות העיר העתיקה. במסגרת הסיורים יוצגו המבנים במתחם והפעילות במכון.
8 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
 
86.
קונפליקטים בשימור שכונת הבוכרים
נקודת מפגש: המנהל קהילתי, רחובות הבוכרים 10.
שישי, 19.10, 9:30. משך המפגש כשעה וחצי.  
בית לשימור/סיור בנושא שימוראירוע נגיש
הזדמנות לשמוע על מדיניות השימור בירושלים ולהכיר את הקונפליקטים שעמם מתמודדים מובילי השימור, בין צורכי האוכלוסייה והעיר ובין מדיניות השימור. המפגש יתרכז בשכונת הבוכרים כמקרה בוחן. שכונת הבוכרים תוכננה במתכונת אירופית עם רחובות בצורת שתי וערב, ובה מבנים המזכירים בנייה בוכרית מסורתית. השכונה נחשבה עם בנייתה בסוף המאה ה-19 לשכונה היהודית המפוארת בעיר.
חלקו הראשון של המפגש יתקיים במִנהל הקהילתי של השכונה – לשעבר בית דוידוף – ויוקדש להצגת הנושא. בחלקו השני יתקיים סיור בשכונה.
במפגש ייקחו חלק אדריכל שמואל גרואג מהמחלקה לארכיטקטורה באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, אדריכל השימור משה שפירא אשר יזם ב-2008 עם התושבים תוכנית לשימור השכונה וקותי גלעדתי, המתכנן האורבני של מינהל קהילתי גאולה-בוכרים.
דיון וסיור פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
87.
תחנת הכוח הישנה של ירושלים
דרך בית לחם, המושבה הגרמנית (מול דרך בית לחם 20).
שישי, 19.10, 9:00   שישי, 19.10, 10:00   שישי, 19.10, 11:00   שישי, 19.10, 12:00  
בית לשימור/סיור בנושא שימוראירוע נגיש
אדריכל: בנימין חייקין, 1928.
סיורים מודרכים במבנה ההיסטורי של תחנת הכוח הראשונה בירושלים שבהם יוצג המבנה שתכנן בנימין חייקין (שתכנן גם את מלון המלך דוד ואת הספרייה הלאומית של האוניברסיטה העברית על הר הצופים) ויסופר סיפור הקמתה של התחנה ושימורה. הסיורים יסתיימו בהצצה בשנאים הגדולים של התחנה, המשמשת כיום כתחנת משנה. הכניסה בנעליים סגורות. מטעמי בטיחות לא תותר כניסת ילדים מתחת לגיל 8 לחדר השנאים.
ההשתתפות בסיורים בהצגת תעודת זהות בלבד.
4 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-20 משתתפים בסיור.
לפודקסט של חברת חשמל בנושא שימור מבנים
 
 
88.
בניין מחוז ירושלים של חברת החשמל
רחוב המלמד 44, גבעת שאול.
שישי, 19.10, 9:00   שישי, 19.10, 10:00   שישי, 19.10, 11:00   שישי, 19.10, 12:00  
אירוע נגיש
בואו לגלות איך פועל חדר הבקרה של חברת חשמל החולש על כל מחוז ירושלים והאחראי על הספקת החשמל למאות אלפי בתי אב ועסקים. הסיורים יכללו ביקור בחדר הפיקוח לניהול רשת החשמל – המאפשר שליטה ובקרה על אמצעי פיקוד מרחוק, איתור הפרעות וייעול זמני התגובה בעת הפסקות חשמל – וכן הצצה למוקד שירות 103.
ההשתתפות בסיורים בהצגת תעודת זהות בלבד.
4 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-30 משתתפים בסיור.
לפודקסט של חברת חשמל בנושא שימור מבנים
 
 
89.
אבן ירושלמית 0.2
המרכז לעיצוב אורבני, בית המודל, כיכר ספרא, בניין 1, קומה אפס, עיריית ירושלים.
חמישי, 18.10, 19:30.  
בית לשימור/סיור בנושא שימוראירוע נגיש
ערב שבמהלכו תועלה הבנייה באבן בירושלים על שולחן הדיונים: האם האבן היא עדיין רוח המקום? באלו אופנים יש לחשוב על הבנייה באבן בעיר הגדלה והמשנה את פניה במהירות ואף עתידה לצמוח לגובה?
שאלות אלו עמדו בבסיס מחקר מקיף שערכו התוכנית לעיצוב אורבני בצלאל והמרכז לעיצוב אורבני הפועל תחת אדריכל העיר ירושלים בשנה האחרונה. מטרת המחקר היא מעשית: להציע כלים לחשיבה מחודשת על האבן ועל מדיניות השימוש בה. זו הפעם הראשונה שתהליך העבודה יוצג במלואו לקהל הרחב, על היבטיו העירוניים, התכנוניים, התרבותיים והסביבתיים. לאחר הצגת הדברים יתקיים דיון בתובנות השונות ובכמה תרחישי עתיד אפשריים לנופים האורבניים של ירושלים ומקומה של האבן בהם.
דוברים: ד"ר אדריכלית אלס ורבקל, ראש המחלקה לארכיטקטורה, בצלאל; אדריכל ייטב בוסירה – DYCommonPlanningואדריכל אורי שלום – סטודיו Stability.
דיון פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
90.
משכנה החדש של הספרייה הלאומית
נקודת מפגש: שער אתר הבנייה ברחוב קפלן, סמוך לצומת הרחובות קפלן ורופין.
שישי, 19.10, 12:00.  
אירוע בלתי נגיש
אדריכלים: הרצוג ודה-מרון (שווייץ); מן שנער אדריכלים (ישראל).
סיור חוץ באתר ההקמה של בניין הספרייה הלאומית החדש ההולך ונבנה בימים אלו בקריית הלאום בירושלים, מול בניין הכנסת ובשכנות למוזיאון ישראל. במסגרת הסיור ייתן אדריכל אמיר מן, האדריכל האחראי על הפרויקט (בעיצובם של האדריכלים הבינלאומיים ז`ק הרצוג ופייר דה מרון) סקירה כללית על המבנה באמצעות הדמיות ובעזרת מודל המבנה הניצב באתר וממחיש בקנה מידה 1:1 את ביצוע חזיתות המבנה המיוחדות ואת חומרי הבנייה. הביקור יאפשר גם צפייה מרחוק בהתקדמות עבודות השלד של הקומות התת קרקעיות. הסיור מטעם מרכז המבקרים של הספרייה הלאומית.
הסיור מתקיים באתר בנייה וההשתתפות בו מותנית בציות להוראות הבטיחות באתר.
סיור מוגבל ל-30 משתתפים ברישום מוקדם.
 
 
91.
ירושלים הקולוניאלית
נקודת מפגש: רחבת הכניסה לשער יפו.
שישי, 19.10, 14:00.  
בית לשימור/סיור בנושא שימור
מדיניות הבנייה באבן בירושלים היא נגזרת ישירה של תפיסת הבריטים את ירושלים בכלל ואת העיר העתיקה בפרט. תפיסה זו ממשיכה להכתיב את התפתחותה של העיר ולהשפיע על נופה הבנוי. מקורותיה של תפיסה זו בתקופת שלטון המנדט הבריטי אשר נמשכה כ-30 שנה. באותן השנים שלטה בריטניה בכשליש משטח העולם, ותחת שלטונה תוכננו ונבנו עשרות ערים, חדשות וישנות.
האופן שבו תכננו הבריטים את ירושלים הושפע מניסיונם כאומה קולוניאלית ברחבי העולם אך גם מתפיסתה של ירושלים כעיר קדושה, עתיקה ומסורתית. הסיור בהדרכת ד"ר נועה הייזלר רובין, יעסוק בהשפעות אלו על ירושלים, אז והיום, ויבדוק כיצד מתיישב המושג "עיר קולוניאלית" עם מעמדה של ירושלים כעיר הקודש ומהו הקשר בין אלו לבין תנועת האמנויות והאומנויות (Arts&Crafts) ולתכנון הפופולרי של ערי גנים.
הסיור יתמקד בתכנונה של ירושלים בסביבת שער יפו ולאורך החומות ויסקור את השינויים לאורכו של ציר עירוני מרכזי – דרך חברון. הסיור יסתיים בבית אות המוצר.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
92.
חלון להר ציון
נקודת מפגש: שער ציון.
שישי, 19.10, 9:00. משך הסיור כשעתיים.  
הר ציון ידע מאות שנים של סכסוכים בין דתיים. כל תרבות השאירה בהר מסורות דתיות, סיפורים אנושיים ואלמנטים אדריכליים ייחודיים. כיום מתגוררים ופועלים בהר ארגונים ומוסדות יהודיים, נוצריים ואסלאמיים, ובשנים האחרונות יחסי השכנות משתפרים והולכים. הסיור בהדרכת פרויקט חלון להר ציון של המרכז הבין-תרבותי לירושלים, יציע התבוננות במבט עכשווי ואופטימי על הנעשה בהר כיום ויכלול ביקור בכנסיית דורמיציון, בית הקברות של משפחת דג`אני, קבר דוד, הגן היווני, המרכז הבין-תרבותי לירושלים ועוד.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
93.
עמק הצבאים
נקודת מפגש: בחניה הראשית של הפארק. הכניסה מרחוב שחל ליד תחנת מכבי האש.
שישי, 19.10, 10:00 (הסיור מתאים גם לדוברי אנגלית) |    שבת, 20.10, 10:00. משך הסיור כשעה.  
מתאים לילדיםבית אקולוגי(ירוק) / סיור בנושאי סביבה ואקולוגיה / בנייה בת קיימא
אדריכלי המבנה: ויינשטיין ועדיה אדריכלים; אדריכלות הנוף: רחל וינר אדריכלות ונוף. 2015.
בואו להכיר את עמק הצבאים – אתר הטבע העירוני הגדול בירושלים. בסיורים יסופרו סיפור העמק, מאבק התושבים והליך התכנון שנעשה בהובלת הציבור. תוצג מערכת המים שמנצלת את מי הנגר לטובת חיות הבר, וכן תתאפשר תצפית על עדר הצבאים המשתקם.
את הסיורים יובילו חברי צוות התכנון ואנשי החברה להגנת הטבע שישתפו מחוויותיהם בתכנונו ובעיצובו של מרחב ציבורי יוצא דופן, ראשון מסוגו בארץ, שמטרתו ליצור חוויית מפגש בין אדם לטבע בסביבה אורבנית מובהקת.
2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
94.
קתדרלת סנט ג`יימס
רחוב הפטריארכיה הארמנית, הרובע הארמני.
חמישי, 18.10, 15:30-15:00 | שישי, 19.10, 15:30-15:00 |    שבת, 20.10, 8:30-8:00, 10:30-10:00 ו-15:30-15:00.  
כנסייה מהמפוארות בארץ שנבנתה במאה ה-12 על שרידי מבנה ביזנטי מהמאה ה-6 ושופצה בתחילת המאה ה-18 על ידי הפטריארך הארמני גריגורי שבנה גם את החומות לרובע הארמני. הכנסייה בנויה בצורת צלב ובמרכזה כיפה הבנויה על ארבעה עמודים המסמלים את ארבעת מחברי האוונגליונים (כותבי ארבעת ספרי הבשורה שבברית החדשה: מתי, יוחנן, לוקאס ומרקוס), והיא מקור האור היחיד בחלל.
בכנסייה דלתות עץ מעוטרות ועל קירותיה מצוירים מאמינים וקדושים. יעקב הקדוש (סנט ג`יימס) שעל שמו נקראת הכנסייה הוא אחד מ-12 השליחים של ישוע אשר הוצא להורג בשנת 44. על פי המסורת הארמנית ראשו הערוף טמון בקיר הצפוני של הקפלה. בחצר הכניסה אל הכנסייה קבורים פטריארכים ונזירים ארמנים.
מפגשים עם האב קוריאן מהפטריארכיה הארמנית יתקיימו בחמישי ב-15:30 ובשבת ב-10:30, ובהם יספר על הכנסייה הארמנית בירושלים. המפגשים באנגלית.
בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
95.
המעבדה לשימור מגילות מדבר יהודה
שדרות רופין 11, קריית המוזיאונים. היציאה לסיור מהכניסה למוזיאון ישראל.
חמישי, 18.10, 14:00. משך הסיור כשעה וחצי.  
אירוע בלתי נגיש
מגילות מדבר יהודה הן אחת התגליות הארכיאולוגיות החשובות והמרגשות ביותר במאה ה-20. הסיור יאפשר הצצה ייחודית למעבדת שימור המגילות של רשות העתיקות – המקום שבו חוקרים ומשמרים את כתבי היד העתיקים אלה ומטפלים בהם.
במהלך הסיור ייחשפו המבקרים לסיפור המגילות, מהגילוי הראשון בסוף שנות ה-40 דרך השנים הארוכות של המחקר והפענוח ועד לפרויקט הדימות החדשני שמבצעת רשות העתיקות בשנים האחרונות ואשר במסגרתו מצולם כל אחד מעשרות אלפי הקטעים בטכנולוגיה מולטי ספקטרלית. במהלך הסיור יוצגו מגילות נבחרות ויומחש השימוש באמצעים הטכנולוגיים המסייעים בשימורן ובתיעודן.
סיור ברישום מוקדם מוגבל ל-15 משתתפים בסיור.
 
 
96.
ספריית רוקפלר
רחוב סולטאן סולימאן 27.
חמישי, 18.10, 16:30    חמישי, 18.10, 17:15. משך המפגשים כחצי שעה.  
בית לשימור/סיור בנושא שימור
ביקור בספריית רשות העתיקות שבמוזיאון רוקפלר, הספרייה הארכיאולוגית החשובה במזרח התיכון. בספרייה שהחלה לפעול בתחילת המנדט הבריטי, נמצא אוסף ותיק ונרחב של פרסומים בתחום הארכיאולוגיה של ארץ ישראל ושכנותיה. האוסף כולל גם ספרים נדירים בני המאות 17-16, חלקם נכתבו בידי צליינים אירופיים ובהם רשמי מסעותיהם בארץ הקודש, אחרים חוברו בידי חוקרי ארצות ומשלחות צבאיות למזרח התיכון. בסיור יוצא דופן זה ייחשפו מחסני הספרייה ואוצרותיה.
2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-15 משתתפים בסיור.
 
 
97.
ספיד דיזיין
במבואה הראשית של בניין העירייה (בניין מספר 1), כיכר ספרא.
שישי, 19.10, 13:30-10:00.  
אירוע נגיש
איך להתאים חלל קטן למשפחה מתרחבת? איך לשלב בדירה פתרונות אחסון יעילים?
IID אגודת מעצבי הפנים בישראל מזמינה את תושבי ירושלים לקבל ייעוץ אדריכלי ועיצובי ללא תשלום ממעצבי פנים בכירים. המעצבים יעניקו שירותי ייעוץ בפגישות פרטיות בנות כחצי שעה שיתקיימו בחלל הפתוח של קומת המבואה שבבניין העירייה. המעצבים יסייעו לתושבים במציאת פתרונות לבעיות תכנוניות ועיצוביות על פי צורכיהם ובהתאמה לתנאי הדירה והבית.
שימו לב, כדי לקבל ייעוץ יש לבוא מצוידים בתוכנית הדירה או שרטוט של החלל (כולל מידות) ובתמונות.
IID אגודת מעצבי הפנים בישראל היא ארגון ותיק המאגד מאות חברים בעלי תואר אקדמי בעיצוב והנדסאים העוסקים בתכנון ובעיצוב פנים. מטרתה לקדם את המקצוע בישראל ולהגביר את המודעות לחשיבותם של מעצבי פנים מקצועיים.
פגישות הייעוץ על בסיס "כל הקודם זוכה".
 
 
98.
סינדרום ירושלים
מרכז בריאות הנפש כפר שאול, גבעת שאל. בווייז: כפר שאול, ירושלים.
שישי, 19.10, 12:00    שישי, 19.10, 13:30   
אירוע בלתי נגיש
שני סיורים בהדרכת ד"ר גדי לובין מנהל בית החולים המרכז הירושלמי לבריאות הנפש איתנים כפר שאול, הפועל מאז 1951 במבני הכפר הערבי דיר יאסין לשעבר (גבעת שאול). בסיורים יסופרו תולדות המקום והם יעברו בין המבנים השונים של הכפר העומדים על תילם עד היום.
2 סיורים ל 30 משתתפים ברישום מוקדם.
 
 
99.
הדירות הנעלמות מן העין
רחוב כנפי נשרים 31, קומה 2 (בשלוחה החרדית של האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל).
חמישי, 18.10, 17:30. משך ההרצאה כשעה.  
אירוע נגיש
אדריכלית מלכי קסלר תציג את פרויקט הגמר שתכננה במסגרת לימודי האדריכלות בבצלאל, פרויקט מהפכני בגישתו המתמקד בתופעה ההולכת וגוברת בקרב החברה החרדית – מגורים בלתי חוקיים בחניונים תת קרקעיים.
בפרויקט התמקדה קסלר בשכונת רוממה כמקרה מבחן וסקרה מאות דירות בחניונים תת קרקעיים שיצרו לעצמם צעירים חרדים כדי להישאר בקרבת משפחתם וקהילתם. כמסקנה מהממצאים היא מציעה חזון לשימוש בתת הקרקע של ירושלים לצורך פתרון מצוקת הדיור, ומבקשת לא להתנגד לתופעה שמניעיה עוצמתיים אלא לתכנן אותה בצורה מושכלת ובאמצעות טכנולוגיות חדישות, כך שתאפשר לדיירי החניונים מגורים באיכות חיים סבירה הכוללת אור יום ופתרונות אוורור.
הרצאה פתוחה. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
100.
בית קדימה
רחוב הרב ברלין 30, קרית שמואל.
חמישי, 18.10, 17:00 |    שישי, 19.10, 17:00 |    שבת, 20.10, 17:00.  
בית לשימור/סיור בנושא שימור
אדריכל: אוטו הופמן; 1945.
סיורים מודרכים באחד מבנייני המגורים המיוחדים בקריית שמואל שנבנה בשנות ה-40 על ידי המנדט הבריטי ותוכנן על ידי אדריכל בוגר הבאוהאוס. בבניין אפשר למצוא מאפיינים של הסגנון הבינלאומי כגון חצר פנימית משותפת וחלונות מלבניים בקווים ישרים, בצד מוטיבים ירושלמיים כגון גרמי מדרגות חיצוניים וקשתות. הבית נבנה במקור עבור משפחות הקצינים הבריטים (שלא הספיקו לאכלסו). בקיץ 1947 פעלה בבית קדימה אונסקו"פ – ועדת האו"ם לבחינת פתרון לפלשתינה. המלצות הוועדה כללו את תוכנית החלוקה, אשר אושרה בהצבעה ההיסטורית בעצרת האו״ם ב-29 (כ"ט) בנובמבר 1947.
במלחמת השחרור אוכלס הבית על ידי משפחות יהודיות והפך לעמדה קדמית של ההגנה. הסיורים יודרכו על ידי מורת הדרך רותי צוראל (חמישי), מאיה בלום (שישי) ודבורה מזרחי (שבת) – דיירות בבניין. הם יכללו עלייה לגג המבנה, ביקור בחצרות, בחדר הכביסה המשותף והצצה לאחת הדירות. משך הסיור כשעה.
3 סיורים מוגבלים ל-35 משתתפים ברישום מוקדם.
 
דף 5 מתוך 7< הדף הקודם    1   2   3   4   5   6   7   הדף הבא >
תקנון האתר  |  ITdesigns :בניית אתרים  |