בתים מבפנים
איזור: פעילות: מועד:
 
דף 4 מתוך 6< הדף הקודם    1   2   3   4   5   6   הדף הבא >
62.
מאחורי הקלעים של המוזיאון לאמנות האסלאם
רחוב הפלמ"ח 2.
שישי, 27.10, 10:45, 11:45 ו-12:45 | שבת, 28.10, 10:45, 11:45 ו-12:45.  
אירוע נגיש
לראשונה בתולדותיו פותח המוזיאון את מחסן האוספים לסיור שבו ייחשפו אוצרות אמנות חשובים מהמרחב האסלאמי השמורים במקום. הסיור ייפתח בהדרכה קצרה על הבניין.
6 סיורים מוגבלים ל-15 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
63.
בעקבות הזמן
המוזיאון לאמנות האסלאם, רחוב הפלמ"ח 2.
שישי, 27.10, 11:00, 12:00 ו-13:00 | שבת, 28.10, 11:00, 12:00 ו-13:00.  
אירוע נגיש
סיור בכספת האפלולית והעצומה שבה מאוחסנת תצוגת הקבע של המוזיאון – אוסף השעונים של סר דיוויד סלומונס, אחד משלושת אוספי השעונים החשובים בעולם. בסיור יוצג האוסף הנדיר של השעונים, תוצג הדגמה חיה של שען המוזיאון ויסופר סיפור הגנֵבה של מחצית פריטי האוסף ב-1983 והחזרתם לתצוגה רבע מאה לאחר מכן.
הסיור יתחיל בהדרכה קצרה על הבניין.
6 סיורים מוגבלים ל-15 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
64.
ירושלים בפרטים
שדרות רופין 17, קריית המוזיאונים. ההרצאה תתקיים באודיטוריום ע"ש שפרינגר שבמוזיאון ישראל.
חמישי, 26.10, 19:00.  
אירוע נגיש
ערב פתוח בתערוכה "ירושלים של פרטים" המוצגת בימים אלה במוזיאון ישראל וחושפת את המגוון והעושר של פרטי הבניין והעיצוב שבשפת הביצוע של ירושלים. פרטים אלה משקפים את הרב תרבותיות והקוסמופוליטיות של העיר בהיבטים של פונקציונליות, אסתטיקה, אמונות, מסורות, מנהגים ואורחות חיים. התערוכה בהשראת ספרו של האדריכל וחוקר ירושלים דוד קרויאנקר "ירושלים – אלוהים נמצא בפרטים הקטנים: שפת עיצוב רב-תרבותית", שחקר ותיעד את פרטי העיצוב שהטביעו בני לאומים, דתות ועדות שונות במרקם האורבני של העיר.
בשעה 19:00 תתקיים הרצאה מפי אדריכל דוד קרויאנקר שתלווה במצגת הממחישה את תהליכי החילוץ, החשיפה והגילוי של הפרטים העיצוביים, חלקם סמויים מן העין, הטבועים בחזיתות בתי ירושלים. בתום ההרצאה ועד השעה 21:00 אפשר יהיה לבקר בתערוכה באופן חופשי.
הרצאה פתוחה מוגבלת ל-325 הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
65.
ירושלים בפרטי פרטים
שדרות רופין 17, קריית המוזיאונים. היציאה לסיורים מהכניסה למוזיאון.
חמישי, 26.10, 17:00 |    שישי, 27.10, 10:00;   שישי, 27.10, 11:30.  
אירוע נגיש
סיורים בהדרכת אדריכל וחוקר ירושלים דוד קרויאנקר בתערוכה `ירושלים של פרטים` המוצגת בימים אלה במוזיאון ישראל וחושפת את פרטי הבניין המגוונים של בתי ירושלים המשקפים את הרב תרבותיות והקוסמופוליטיות של העיר בהיבטים של פונקציונאליות, אסתטיקה, אמונות, מסורות, מנהגים ואורחות חיים. התערוכה בהשראת ספרו של האדריכל וחוקר ירושלים דוד קרויאנקר "ירושלים – אלוהים נמצא בפרטים הקטנים: שפת עיצוב רב-תרבותית", שחקר ותיעד את פרטי הבניין במבנים של בני הדתות השונות ברחבי העיר.
3 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-30 משתתפים.
 
 
66.
פרטי עיצוב במושבה הגרמנית
נקודת מפגש: רחוב דוד רמז, מול התחנה הראשונה.
חמישי, 26.10, 16:00.  
אחד המאפיינים הבולטים בסביבה הבנויה של ירושלים הוא הקוסמופוליטיות הלשונית של הכתובות המוטבעות על חזיתות הבתים. עברית, ערבית, אנגלית, גרמנית הן רק כמה מהשפות שאפשר למצוא באלמנטים הבנויים בעיר, המתארים בדרך כלל את שם המבנה, בעליו, ציטוטים מכתבי הקודש ועוד. הסיור שיוביל רוני פלד ממוזיאון ישראל בעקבות תערוכת "ירושלים של פרטים" המתעדת בין היתר את פרטי הכתב במבני ירושלים, יתמקד בכתובות ובטקסטים המלמדים על הקהילה הטמפלרית ועל ירושלים בתקופת המנדט. משך הסיור כשלוש שעות.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
67.
פרטים של אבן
נקודת מפגש: שער יפו.
שישי, 27.10, 8:15.  
סיור בעקבות תערוכת "ירושלים של פרטים" במוזיאון ישראל, שיתמקד בפרטי חומת העיר העתיקה ויציג בשטח חלק מהפרטים המתועדים בתערוכה. את הסיור יוביל רוני פלד ממוזיאון ישראל וייחשף בו עושר הפרטים בחומה: מגוון האבנים, הצבעים, הצורות, המדליונים, המגדלים, הכתובות וטכניקות הסיתות. הסיור יסתיים בשער יפו. משך הסיור כשלוש שעות.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
68.
ירושלים של ברזל
נקודת מפגש: רחוב הלני המלכה פינת הנביאים.
שבת, 28.10, 10:00.  
עבודות הברזל בירושלים מלמדות על ההיסטוריה הארוכה של בעלי המלאכה שפעלו בעיר במגוון טכניקות וסגנונות. את הסיור ידריכו אפולו לגיסימו – אמן ברזל ומומחה לשימור, ואדריכלית קרן קינברג – עוזרת אוצר התערוכה "ירושלים של פרטים", והוא יתחקה אחר עושר פרטי הברזל שלאורך רחוב הנביאים, חלקם מוצגים בתערוכה. משך הסיור כשעתיים.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
69.
בעקבות הקרמיקה
נקודת מפגש: גן הפאלם האוז במלון אמריקן קולוני, רחוב לואי ונסן 1.
שבת, 28.10, 15:00.   
שלושה דורות של אמנים יוצרים מאז תחילת המאה ה-20 ועד היום את הקרמיקה הארמנית הירושלמית, המוכרת מהשווקים והמוטבעת במבנים רבים בעיר. הסיור יסקור את המאפיינים של הדורות השונים וההשפעות עליהם – מהמסורת הטורקית, דרך הזיקה לקרמיקה הסינית עד לגיבוש הסגנון הירושלמי. הסיור בהדרכת ד"ר שרון לאור-סירק, חוקרת אמנות ותרבות האסלאם ואוצרת המוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח; רחל לב, אוצרת אוספי המושבה האמריקאית במלון אמריקן קולוני ואדריכלית קרן קינברג ממוזיאון ישראל. משך הסיור כשעתיים וחצי והוא יסתיים ברחוב כורש.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
70.
בית ברגמן
שדרות רופין 17, קריית המוזיאונים. היציאה לסיורים מהכניסה למוזיאון.
שישי, 27.10, 10:00;   שישי, 27.10, 12:30.  
אירוע בלתי נגיש
אדריכל: אל (אלפרד) מנספלד, שנות ה-70.
הזדמנות נדירה לבקר בביתה של שרלוט ברגמן, מהתורמות החשובות למוזיאון ישראל. הבית נמצא בתוך קמפוס המוזיאון, מתוכנן כחלק ממנו ונבנה במיוחד עבור הגברת ברגמן ביוזמת ראש עיריית ירושלים המיתולוגי טדי קולק. מבחינה אדריכלית הבית הוא תרגום של שפת הבנייה של המוזיאון לשימושים ביתיים. עיצוב הפנים של הבית הושפע מביתה של גברת ברגמן בניו יורק, והוא משופע ביצירות אמנות מקוריות של בראק, שאגאל, דופי, מור, פיקאסו, קאלדר, מאיול ואחרים; וכן ברהיטים, בחפצים ובתכשיטים שאספה שרלוט במסעותיה הרבים בעולם, חלקם עם בעלה לואי שנפטר ב-1955. בשיאו שימש הבית כסלון ספרותי ואמנותי והתארחו בו אנשי רוח ותרבות.
ב-2002 נפטרה שרלוט (בגיל 98), ומוזיאון ישראל ממשיך לקיים את משאלתה ולשמר את הבית כפי שהוא – ביתה של אספנית אמנות מסוף המאה ה-20 – ממש כמו את חדרי תקופה במוזיאון.
הסיורים בהדרכת נורית אור, מדריכה בכירה מצוות ההדרכה של מוזיאון ישראל.
2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-20 משתתפים בסיור.
 
 
71.
המעבדה לשימור מגילות מדבר יהודה
שדרות רופין 11, קריית המוזיאונים. היציאה לסיור מהכניסה למוזיאון ישראל.
חמישי, 26.10, 14:00;   חמישי, 26.10, 16:00.  
מגילות מדבר יהודה הן אחת התגליות הארכיאולוגיות החשובות והמרגשות במאה ה-20. הסיור יאפשר הצצה ייחודית למעבדת שימור המגילות של רשות העתיקות – המקום שבו חוקרים ומשמרים כתבי היד העתיקים אלה ומטפלים בהם. במהלך הסיור ייחשפו המבקרים לסיפור המגילות, מהגילוי הראשון בסוף שנות ה-40 דרך השנים הארוכות של המחקר והפענוח ועד לפרויקט הדימות החדשני שמבצעת רשות העתיקות בשנים האחרונות ואשר במסגרתו מצולם כל אחד מעשרות אלפי הקטעים בטכנולוגיה מולטי-ספקטרלית. במהלך הסיור יוצגו מגילות נבחרות ויומחש השימוש באמצעים הטכנולוגיים המסייעים בשימורן ובתיעודן. משך הסיור כשעה.
2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-15 משתתפים בסיור.
 
 
72.
המעבדה לשימור חפצים במוזיאון ישראל
שדרות רופין 11, קריית המוזיאונים. היציאה לסיור מהכניסה למוזיאון.
שישי, 27.10, 10:15.  
אירוע בלתי נגיש
סיור עם אנדריי וינר, מנהל המעבדה לשימור חפצים, המאפשר הצצה נדירה למעבדות הרסטורציה החבויות בעומק המוזיאון, ולמחלקת הרפאות המטפלת במוצגים תלת ממדיים (ארכיאולוגיים ואחרים) מחומרים שונים.
סיור ברישום מוגבל ל-20 משתתפים.
 
 
73.
אוסף אגף הנוער במוזיאון ישראל
שדרות רופין 11, קריית המוזיאונים. היציאה לסיור מהכניסה למוזיאון.
שישי, 27.10, 11:00.  
אירוע בלתי נגיש
ביקור באוסף הצעצועים של אגף הנוער והחינוך לאמנות ע"ש רות במוזיאון ישראל, הכולל כ-15 אלף פריטים ובהם בובות, משחקים וחפצי ילדות מתקופות שונות. החפצים נאספו במשך עשרות שנים ומשקפים את עולם הילדות וחיי המשפחה על כל מרכיביו: משחק, למידה, חברות, תחרות, סקרנות ודמיון.
הסיור בהדרכת סמדר גפני, אוצרת משנה לתערוכות ואחראית על האוסף.
סיור ברישום מוגבל ל-20 משתתפים.
 
 
74.
הקריה הלאומית לארכיאולוגיה
שדרות רופין, קריית המוזיאונים (ליד מוזיאון ארצות המקרא).
חמישי, 26.10, 16:00;   חמישי, 26.10, 16:45;   חמישי, 26.10, 17:15.  
אירוע בלתי נגיש
הצצה ראשונה לבניין המסקרן אשר נבנה בימים אלה בקריית המוזיאונים - הקריה הלאומית לארכיאולוגיה על שם גיי` וג`יני שוטנשטיין. בסיורים יוצגו ההיבטים העיצוביים והרעיון האדריכלי של המבנה הקבור מתחת לפני הקרקע ומדמה אתר חפירות ארכיאולוגי; וכן חלקיו השונים הכוללים מעבדות טיפול בממצאים ארכיונים, מחסנים, אולמות תצוגה ומכוני מחקר וצפויים לשמש כמרכז לאומי לפעילות הארכיאולוגית הענפה המתקיימת בישראל. הסיור הראשון והשלישי יודרכו על ידי ד"ר עוזי דהרי מרשות העתיקות. הסיור השני יודרך על ידי אדריכלית אירית כוכבי.
משך הסיור כשעה. הכניסה לאתר בנעליים סגורות בלבד.
3 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-20 משתתפים בסיור.
 
 
75.
ספריית האיור וחדר הספרים הנדירים
שדרות רופין 11, קריית המוזיאונים. היציאה לסיור מהכניסה למוזיאון.
שישי, 27.10, 10:45.  
אירוע בלתי נגיש
הזדמנות יוצאת דופן לגלות את מחסן הספרים הנדירים ואת ספריית האיור שבמוזיאון ישראל. בביקור יוצגו ספרים מהמאה ה-19 ואילך המספרים את תולדות הספר המאויר לילדים באמצעות מהדורות נדירות של קלאסיקות מוכרות. הסיור בהדרכת אורנה גרנות, אוצרת משנה לאיור ספרי ילדים.
סיור ברישום מוגבל ל-15 משתתפים.
לכתבה על המקום בעכבר העיר
 
 
76.
הספרייה הלאומית
נקודת מפגש: אולם הכניסה בספרייה הלאומית, קריית אדמונד ספרא, גבעת רם.
חמישי, 26.10, 11:00 | שישי, 27.10, 11:00.  
אירוע נגיש
אדריכלים: חבר אדריכלים (אמנון אלכסנדרוני, אברהם יסקי, זיוה ארמוני, חנן הברון, מיכאל נדלר, שולמית נדלר ושמעון פובזנר); 1960.
סיורים מודרכים בבניין הספרייה הלאומית, מציוני הדרך החשובים באדריכלות הישראלית, הנחשב לאחת מיצירות המופת של אדריכלות הסגנון הבינלאומי בירושלים ושל האדריכלות הציבורית בתקופת בנייתו. הבניין מעוצב כקובייה הניצבת על עמודים חופשיים (בהשראת בנייניו של לה קורבוזייה), והוא מאופיין בקווים פשוטים ונקיים. הסיור יכלול ביקור באולמות הקריאה, החצרות הפנימיות והמעברים החיצוניים. בסיור תוצגנה גם הדמיות של משכן הספרייה החדש הנבנה בימים אלה בקריית הלאום.
2 מפגשים ל-30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
77.
אוספי הטבע הלאומיים בגבעת רם
בניין לובין, קמפוס אדמונד י` ספרא, גבעת רם, האוניברסיטה העברית.
חמישי, 26.10, 19:00-16:00 | שישי, 27.10, 13:00-9:00.  
מתאים לילדיםאירוע בלתי נגיש
הצצה מרתקת לנבכי אוספי הטבע הלאומיים של מדינת ישראל הכוללים פריטים נדירים, בהם עצמות פיל שחי באזורנו לפני 18 מיליון שנה! בסיורים הקצרים יוצגו הפריטים הייחודיים שבאוסף הזוחלים (בחמישי בלבד), אוספי חסרי החוליות, אוסף הדגים (בחמישי בלבד), אוסף הצמחים הלאומי (בשישי בלבד) ואוסף המאובנים (בשישי בלבד) ויתוארו התהליכים שעוברים פריטי האוסף מרגע גילויים, הכוללים את העברתם למעבדות, את קטלוגם ואת שימורם. הסיורים בהדרכת חוקרי האוספים יצאו מהכניסה לבניין בכל 30 דקות.
סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
78.
התחנה הראשונה
דרך דוד רמז 4, בכניסה הראשית לתחנה.
שבת, 28.10, ב-8:00 וב-9:15.   
בית לשימור/סיור בנושא שימוראירוע בלתי נגיש
אדריכלי שימור: א` זיו אדריכלים ומשה שפירא. פרויקט בשיתוף הרשות לפיתוח ירושלים.
סיורים עם נורית בזל במתחם תחנת הרכבת העות`מאנית הישנה המשמש כיום כמרכז תרבות ובילוי לאחר עבודות שיקום ושימור של המתחם. בסיורים יובא סיפור תולדות התחנה שנבנתה ב-1892 ביוזמת יוסף נבון ביי ועל ידי חברה צרפתית, ופעלה ברציפות עד שנות ה-90 של המאה ה-20 ולאחר מכן נבזזה ונשרפה. הסיורים יתמקדו בתולדות המתחם ובהווי שנרקם סביבו במשך השנים. משך הסיורים כשעה.
2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.
לאתר של נורית בזל
 
 
79.
מגבעת חנניה לעמק רפאים
נקודת מפגש: בית נחמיה, רחוב ישי 14, אבו תור.
שישי, 27.10, 9:00;   שישי, 27.10, 11:00.  
בית לשימור/סיור בנושא שימור
סיור בהדרכת איציק שוויקי, מנהל מחוז ירושלים במועצה לשימור לאתרי מורשת, שיתמקד במתחם שסביב תחנת הרכבת הראשונה. הסיור יחשוף את ההיסטוריה של המרחב הפרוש בין שכונת אבו תור לעמק רפאים, יציג את תהליכי ההתחדשות שעוברים עליו בעשור האחרון ואלה הצפויים לעבור עליו בעתיד; ויתמקד במבנים לשימור הנמצאים בו, שרובם עברו שימור ושינוי ייעוד. הסיור יכלול כניסה לבית המדפיס הממשלתי ולמבנים לשימור במלון אוריינט.
2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-75 משתתפים.
 
 
80.
הבית הטמפלרי
דרך בית לחם 16.
חמישי, 26.10, 13:00-10:00 ו-19:00-16:00 |    שישי, 27.10, 13:00-10:00.   
בית לשימור/סיור בנושא שימוראירוע בלתי נגיש
אדריכל: לא ידוע, שנת בנייה: 1890; אדריכלית השיפוץ: רנין ח`ורי, 2017.
ביקור בבית שבנה כריסטיאן מסרלה, סנדלר טמפלרי שייצר נעליים עבור רוב תושבי המושבה הגרמנית. לאחר עזיבת הטמפלרים התגוררה בבית משפחה ערבית וב-1948 ננטש. ב-1951 נכנסה לבית משפחת ביהם, ואם המשפחה עליזה התגוררה בו ברציפות עד מותה ב-2012. את הסיורים ידריך נכדהּ של עליזה ויוצג בהם המבנה הצנוע שרובו נשמר, כולל המרצפות הצבעוניות, דלתות העץ המקוריות, החלונות והפרזולים.
הכניסה לקבוצות של 20 איש מדי 20 דקות. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
81.
תחנת הכוח הישנה של ירושלים
דרך בית לחם, המושבה הגרמנית (מול דרך בית לחם 20).
שישי, 27.10, 9:00;   שישי, 27.10, 10:00;   שישי, 27.10, 11:00;   שישי, 27.10, 12:00.  
אדריכל: בנימין חייקין, 1928.
סיורים מודרכים במבנה ההיסטורי של תחנת הכוח הראשונה בירושלים שבהם יוצג המבנה שתכנן בנימין חייקין (שתכנן גם את מלון המלך דוד ואת הספרייה הלאומית של האוניברסיטה העברית על הר הצופים) ויסופר סיפור הקמתה של התחנה ושימורה. הסיורים יסתיימו בהצצה בשנאים הגדולים של התחנה, המשמשת כיום כתחנת משנה. הכניסה בנעליים סגורות. מטעמי בטיחות לא תותר כניסת ילדים מתחת לגיל 8 לחדר השנאים.
ההשתתפות בסיורים בהצגת תעודת זהות בלבד.
4 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-20 משתתפים בסיור.
 
דף 4 מתוך 6< הדף הקודם    1   2   3   4   5   6   הדף הבא >
תקנון האתר  |  ITdesigns :בניית אתרים  |