בתים מבפנים
איזור: פעילות: מועד:
 
דף 3 מתוך 6< הדף הקודם    1   2   3   4   5   6   הדף הבא >
41.
מוזיאון חצר היישוב הישן
רחוב אור החיים 6, הרובע היהודי בעיר העתיקה.
שישי, 27.10, 13:00-10:00.  
אירוע בלתי נגיש
מוזיאון השוכן בבית עתיק בן 500 שנה ברובע היהודי, אחד משני בתי החצר העתיקים ששרדו ברובע היהודי. המוזיאון מתעד את הוויי החיים של אנשי היישוב היהודי הישן בירושלים עד תש"ח. בימים אלה מתקיימת במוזיאון תערוכה בשם "בלוז לכחולי המדים" העוקבת דמותו של השוטר העברי במשטרת המנדט ברובע היהודי בשנים 1948-1918.
בתערוכה מוצגים כלי עבודה, תלבושות וחפצים שונים המציגים את חיי העבודה של תושבי הרובע בשלהי המאה ה-19. בשעה 11:00 יתקיים סיור עם אוצרת המוזיאון, אורה פיקל-צברי.
בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם. הסיור מוגבל ל-30 הבאים הראשונים.
 
 
42.
הבית של עתליה
רחוב עין כרם א`, 9 (בווייז: עתליה).
חמישי, 26.10, 14:00-11:00.  
אירוע בלתי נגיש
אדריכל: לא ידוע, נבנה בראשית המאה ה-20.
הצצה לבית מידות עירוני האופייני לכפר עין כרם, עם תקרות גבוהות ומרצפות מצוירות המשמש כיום למגורים ולאירוח קולינרי. הבית השתמר כפי שנבנה במקור למעט המרפסת שנסגרה. הביקור יכלול גם עלייה לגינת הירק שבגג ממנה נשקף נוף מרהיב.
בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
43.
לשכת הבונים החופשיים
רחוב עזרת ישראל 13.
חמישי, 26.10, 14:00 ו-16:00|   שישי, 27.10, 12:00 ו-14:00|   שבת, 28.10, 10:00, 12:00, 14:00 ו-16:00.  
אירוע בלתי נגיש
מפגשים בבית הבונים החופשיים שבמרכז העיר שיכללו הרצאה וסיור במבנה. הזדמנות יוצאת דופן לבקר בחדר הטקסים המקושט ועתיר הסמלים המשקפים את ההיסטוריה של הארגון, מטרותיו ושורשיו העתיקים. משך כל מפגש כשעתיים.
8 מפגשים ל- 50 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
44.
גג לעירוניות חדשה
מרכז כלל, רחוב יפו 97. היציאה לסיורים משער אליאנס.
שישי, 27.10, 10:00.  
מתאים לילדיםבית אקולוגי(ירוק) / סיור בנושאי סביבה ואקולוגיה / בנייה בת קיימאאירוע נגיש
סיור מעורר אופטימיות בבניין כלל שבמרכז העיר, העובר בשנים האחרונות תהליכי התחדשות ושינוי ייעוד. בסיורים יוצגו הקבוצות שהחלו לפעול בו לפני כשנתיים: מוסללה, נחלתה, קיימותה וקואופרטיב בשותף, וכן המרפסת – שילוב בין פארק עירוני על גג, סטודיו לאמנות וקיימות, מרחב ציבורי ומעבדת מחקר על חיים עירוניים מקיימים.
בניין כלל נבנה בשנות ה-70 על חורבותיו של בית הספר תורה ועבודה כמרכז הקניות הראשון בירושלים – קונספט חדשני לתקופתו. לבניין שתוכנן על ידי האדריכל דן איתן 15 קומות, והוא אמור היה להיות הסנונית הראשונה בתוכנית לבניית מגדלים במרכז העיר. התוכנית הופסקה לאחר בניית בניין זה עקב הביקורת שעורר.
בסיור יסופרו תולדות הבניין ויוצגו הפעילויות המתקיימות בו, מרביתן מתרחשות במרחב הציבורי מתוך רצון לייצר מודל חדש, שבו פעולה אמנותית בעלת זיקה חברתית מתרחשת במרחב העירוני ומשפיעה עליו.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
45.
השכונות הנעלמות מהעין
נקודת מפגש: רחבת הכניסה לסינמטק ירושלים, דרך חברון 11.
שישי, 27.10, 12:30.  
מסע בעקבות קורותיהן של שתי שכונות בגיא בן הינום שנעלמו – ג`ורת אל ענב ושמאעה – ושסיפורן משקף את הטלטלות ואת השינויים שעברה ירושלים ב-100 השנים האחרונות. את הסיור ידריך ד"ר ראובן גפני, חוקר ההתיישבות היהודית בירושלים ובארץ ישראל בעת החדשה. הסיור יעבור גם בפארק טדי שבו נמצאים שרידי בתיה של שכונת ג`ורת אל ענב ויסתיים בסדנאות של חוצות היוצר השוכנות בתוך בתיה העתיקים של השכונה. משך הסיורים כשעתיים.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
46.
פיתוח גיא בן הינום
נקודת מפגש: רחבת הכניסה לסינמטק ירושלים, דרך חברון 11.
שבת, 28.10, 10:30.  
אירוע בלתי נגיש
אדריכל אבנר סימון – ממשרד ארד-סימון אדריכלים המתכננים את פיתוח גיא בן הינום – יוביל את הסיור באחד האתרים היפים בעיר - אזור המאופיין בנוף קדומים ומהווה חלק מגן לאומי עוטף חומות העיר העתיקה. בסיור יוצגו פרויקטים של פיתוח ושימור בעמק ובסביבותיו, המתוכננים ביוזמת הרשות לפיתוח ירושלים ורשות הטבע והגנים, ויידונו סוגיות של תכנון באזור בעל רגישות גבוהה המהווה מפגש לאוכלוסיות מגוונות, ערכי טבע נדירים, אתרים היסטוריים, ארכיאולוגיים ודתיים. משך הסיור כשעתיים. מומלץ להצטייד בנעלי הליכה, כובע ומים לשתייה.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
47.
האוריינט אקספרס
נקודת מפגש: בית נחמיה, רחוב ישי 14, אבו תור.
שישי, 27.10, 9:00;   שישי, 27.10, 11:00.  
בית לשימור/סיור בנושא שימור
סיור בהדרכת איציק שוויקי, מנהל מחוז ירושלים במועצה לשימור לאתרי מורשת, שיתמקד במתחם שסביב תחנת הרכבת הראשונה. הסיור יחשוף את ההיסטוריה של המרחב הפרוש בין שכונת אבו תור לעמק רפאים, יציג את תהליכי ההתחדשות שעוברים עליו בעשור האחרון ואלה הצפויים לעבור עליו בעתיד; ויתמקד במבנים לשימור הנמצאים בו, שרובם עברו שימור ושינוי ייעוד. הסיור יכלול כניסה לבית המדפיס הממשלתי ולמבנים לשימור במלון אוריינט.
2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-75 משתתפים.
 
 
48.
כנסיית עמנואל והמתחם הפרוטסטנטי
ליד שער יפו, מול מגדל דוד.
חמישי, 26.10, 16:00-10:00 | שישי, 27.10, 16:00-10:00 | שבת, 28.10, 16:00-10:00.   
אדריכל: ג`יי-וו ג`והנס, 1849.
סיורים מודרכים בכנסייה הפרוטסטנטית הוותיקה במזרח התיכון המכילה מוטיבים יהודיים ומסתתרת בתוך מתחם של בית הארחה. לצורך בניית הכנסייה הוזמנו סתתי אבן מקצועיים ממלטה, שהכשירו את הדורות הבאים של סתתי האבן בירושלים. הסיורים כוללים גם ביקור במוזיאון הקטן שבמתחם שבו מוצגים מודלים מקוריים של קונרד שיק ובספרייה. סיור מודרך יצא בכל חצי שעה, הדרכה אחרונה ב-16:00. ההדרכות בעברית ובאנגלית. בשישי יתקיימו גם הדרכות ברוסית.
בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
49.
מתחם שנלר
נקודת המפגש: הכניסה למתחם, רחוב מלכי ישראל 34.
שישי, 27.10, 9:30.   
בית לשימור/סיור בנושא שימור
ביקור באחד האתרים ההיסטוריים החשובים בירושלים שנבנה באמצע המאה ה-19 כבית חינוך של המיסיון השווייצרי-גרמני אשר היה אז הגדול במזרח התיכון, שימש כמחנה בריטי בימי המנדט וכבסיס צבאי של צה"ל מ-1948 עד 2010. בשנים האחרונות עבר המתחם פיתוח ובינוי שכללו תוכנית שימור מוקפדת. הסיור בהדרכת האדריכל ד"ר גיל גורדון – יוזם תוכנית השימור של המתחם – יתאר את תולדות המקום ואת מצב שימורו ופיתוחו נכון להיום. משך הסיור כשעתיים.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
50.
ירושלים הקולוניאלית
נקודת מפגש: רחבת הכניסה לשער יפו.
שישי, 27.10, 14:00.  
בית לשימור/סיור בנושא שימור
במשך 30 שנה תוכננה ונבנתה ירושלים תחת שלטון המנדט הבריטי. באותן השנים שלטה בריטניה בכשליש משטח העולם, ותחת שלטונה תוכננו ונבנו עשרות ערים, חדשות וישנות. איך כל זה השפיע על ירושלים? כיצד מתיישב המושג "עיר קולוניאלית" עם מעמדה של ירושלים כעיר הקודש? ומה הקשר בין כל זה לתנועת האמנויות והאומנויות (Arts&Crafts), לערי גנים ולערי בירה? לרגל 100 שנים לתחילת המנדט הבריטי בירושלים תוביל ד"ר נועה הייזלר רובין סיור שיעסוק בשאלה: האומנם ירושלים היא עיר קולוניאלית? וכן יבחן את תכנונה של עיר הקודש בסביבת שער יפו ולאורך החומות ויסקור את השינויים לאורכו של ציר עירוני מרכזי – דרך חברון. הסיור יסתיים בבית אות המוצר בהקרנת חומרי הארכיון הווירטואלי לאדריכלות ולתכנון העירוני בתקופת המנדט המוקם, בימים אלה על ידי פרופ` מייק טרנר ועל ידי ד"ר נועה הייזלר רובין, בתמיכת הרשות לפיתוח ירושלים.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
51.
ספריית רוקפלר
רחוב סולטאן סולימאן 27.
חמישי, 26.10, 16:30;   חמישי, 26.10, 17:15.  
אירוע נגיש
ביקור בספריית רשות העתיקות שבמוזיאון רוקפלר, הספרייה הארכיאולוגית החשובה במזרח התיכון. בספרייה שהחלה לפעול בתחילת המנדט הבריטי, נמצא אוסף ותיק ונרחב של פרסומים בתחום הארכיאולוגיה של ארץ ישראל ושכנותיה. האוסף כולל גם ספרים נדירים בני המאות 17-16, חלקם נכתבו בידי צליינים אירופיים ובהם רשמי מסעותיהם בארץ הקודש, אחרים חוברו בידי חוקרי ארצות ומשלחות צבאיות למזרח התיכון. בסיור יוצא דופן זה ייחשפו מחסני הספרייה ואוצרותיה. משך הסיור כ-30 דקות.
2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-15 משתתפים בסיור.
 
 
52.
תיעוד וסקר ליפתא: תערוכה והרצאות
המרכז לעיצוב אורבני בית המודל, כיכר ספרא, בניין 1, קומה מינוס 1.
חמישי, 26.10, 19:00 – ערב פתוח והרצאות; שישי, 27.10, 13:00-9:00 – תערוכה פתוחה.  
בית לשימור/סיור בנושא שימוראירוע נגיש
בין השנים 2017-2013 ביצע מינהל השימור ברשות העתיקות תיעוד וסקר מקיפים של הכפר ליפתא במטרה להביא לשימור מרבי של המקום (ובעקבות אישור תוכנית 6036 החלה על שטח הכפר). זוהי אחת מפעולות התיעוד המקיפות והנרחבות שבוצעו למתחם היסטורי בישראל, והיא הובילה לחשיפת ממצאים ולהבנה מחודשת של שלבי התפתחות הכפר. הפרויקט כלל גם תיעוד מקיף של הכפר והסביבה: סקר סביבה ונוף, סקר משאבי טבע, סקר ארכיאולוגי, תיעוד היסטורי של הכפר והמרחב הציבורי וניתוח הרכב האוכלוסייה. התיעוד בוצע על ידי צוות אדריכלים ומהנדסים מטעם מינהל השימור ברשות העתיקות ובהשתתפות משרדי אדריכלים ומומחים בתחומים השונים.
לרגל פתיחתה של התערוכה ליפתא: כפר מסורתי ומורשת נדירה. חשיפת ממצאי סקר רשות העתיקות בבית המודל יוצגו בחמישי בערב ממצאי הסקר ברצף של הרצאות. התערוכה תוצג במקום עד תחילת נובמבר 2017.
תערוכה והרצאות פתוחות. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
53.
בעקבות ממצאי סקר ליפתא
נקודת מפגש: מעיין ליפתא.
שישי, 27.10, 11:00;   שישי, 27.10, 11:30.  
אירוע בלתי נגיש
סיורים עם אדריכלי מינהל השימור של רשת העתיקות – יהונתן צחור, מאיה עובדיה ואבי משיח – בגלעין הכפר ליפתא, שבהם יציגו את הממצאים של התיעוד והסקר המקיפים שערך מינהל השימור ברשות העתיקות בכפר ליפתא, כחלק מהליך התכנון המתבצע למקום. בסיורים יוצגו תרבות הבנייה הכפרית המסורתית שנשתמרה בכפר והייתה נפוצה באזור ההר של ארץ ישראל, וכן ממצאים חדשים רבים. הסיור כולל טיפוס במדרונות תלולים וכניסה לחללים תת קרקעיים. יש לבוא בנעליים סגורות ולהצטייד במי שתייה ובפנסים.
2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-20 משתתפים בסיור.
 
 
54.
המעבדה לשימור מגילות מדבר יהודה
שדרות רופין 11, קריית המוזיאונים. היציאה לסיור מהכניסה למוזיאון ישראל.
חמישי, 26.10, 14:00;   חמישי, 26.10, 16:00.  
מגילות מדבר יהודה הן אחת התגליות הארכיאולוגיות החשובות והמרגשות במאה ה-20. הסיור יאפשר הצצה ייחודית למעבדת שימור המגילות של רשות העתיקות – המקום שבו חוקרים ומשמרים כתבי היד העתיקים אלה ומטפלים בהם. במהלך הסיור ייחשפו המבקרים לסיפור המגילות, מהגילוי הראשון בסוף שנות ה-40 דרך השנים הארוכות של המחקר והפענוח ועד לפרויקט הדימות החדשני שמבצעת רשות העתיקות בשנים האחרונות ואשר במסגרתו מצולם כל אחד מעשרות אלפי הקטעים בטכנולוגיה מולטי-ספקטרלית. במהלך הסיור יוצגו מגילות נבחרות ויומחש השימוש באמצעים הטכנולוגיים המסייעים בשימורן ובתיעודן. משך הסיור כשעה.
2 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-15 משתתפים בסיור.
 
 
55.
הקריה הלאומית לארכיאולוגיה
שדרות רופין, קריית המוזיאונים (ליד מוזיאון ארצות המקרא).
חמישי, 26.10, 16:00;   חמישי, 26.10, 16:45;   חמישי, 26.10, 17:15.  
הצצה ראשונה לבניין המסקרן אשר נבנה בימים אלה בקריית המוזיאונים - הקריה הלאומית לארכיאולוגיה על שם גיי` וג`יני שוטנשטיין. בסיורים יוצגו ההיבטים העיצוביים והרעיון האדריכלי של המבנה הקבור מתחת לפני הקרקע ומדמה אתר חפירות ארכיאולוגי; וכן חלקיו השונים הכוללים מעבדות טיפול בממצאים ארכיונים, מחסנים, אולמות תצוגה ומכוני מחקר וצפויים לשמש כמרכז לאומי לפעילות הארכיאולוגית הענפה המתקיימת בישראל. משך הסיור כחצי שעה. הכניסה לאתר בנעליים סגורות בלבד.
3 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-20 משתתפים בסיור.
 
 
56.
הכפר העתיק עין כרם
נקודת מפגש: רחוב המעיין 1 פינת רחוב עין כרם.
שישי, 27.10, 9:00.  
סיור בהדרכת מורת הדרך יהודית חייקין מאגדת עין כרם שיעבור בסמטאות עין כרם ויספר את סיפורו של הכפר העתיק. הסיור יתמקד בשינויים שעבר המקום מאז ראשיתו, בחילופי האוכלוסיות ובשינויים באורחות החיים שחלו בו; וכן יציג את סגנונות הבנייה אשר השתנו בעקבותיהם. משך הסיור כ-3 שעות.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
57.
מורשת מוסתרת – סיור בבית הקברות המוסלמי בממילא
נקודת מפגש: רחוב אגרון 3, בגן העצמאות, ליד תחנת מוניות רחביה (מתחת לשופרסל אגרון).
שישי, 27.10, 9:00 ו-11:00 (סיור באנגלית) | שבת, 28.10, 10:00 ו-16:00.   
סיור עם הארכיאולוג יונתן מזרחי ועם מורת הדרך אנה וידר מארגון עמק שווה, שיתחקה אחר תולדותיהם של בית הקברות המוסלמי העתיק ושל בריכת ממילא, הקבורים ברובם תחת גן העצמאות. בסיור יוצגו ממצאים שנחשפו בחפירות הארכיאולוגיות שהתקיימו באתר בשנת 2000 וחשפו את מערכת המים מהתקופה הרומית ואת בית הקברות המוסלמי, שהיה החשוב באזור ובשימוש במשך כאלף שנה. הסיור יכלול מפגש עם אחמד דג`אני, נצר לשושלת ירושלמית פלסטינית ותיקה, שיספר את סיפור המשפחה ואת סיפור המקום, וייפתח לביקור את אחוזת הקבר המשפחתית. משך הסיור כשעתיים.
4 סיורים ל-25 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
58.
הכנסייה הסקוטית
רחוב דוד רמז 1 (בין גן הפעמון לתיאטרון החאן).
חמישי, 26.10, סיור מודרך ב-17:00 | שישי, 26.10, סיור מודרך ב-10:00 |   שבת, 27.10, 21:30-9:30. סיורים מודרכים יצאו ב-13:00 וב-14:00.  
אדריכל: קליפורד הולידיי, 1930.
בית פתוח בכנסייה ובבית ההארחה במתחם שנבנה ב-1930-1927 כאתר הנצחה לחיילים הסקוטים שנפלו במלחמת העולם הראשונה במסגרת שירותם בצבא הבריטי. הכנסייה נקראת גם כנסיית אנדריוס על שם אחד מ-12 השליחים של ישוע והפטרון של סקוטלנד, והיא נבנתה בכוונה תחילה מאבן קִרְטון צהבהבה המתיישנת מהר יחסית, כדי לשוות לה מראה עתיק. בחמישי ובשישי יצטרף לסיורים ניר אורטל, מורה דרך ירושלמי ומנהל ארכיון התמונות ביד יצחק בן-צבי, ויספר על הרעיונות, האישים והקונפליקטים שמאחורי בניית הכנסייה ועל הדמויות ובעלי החיים שהונצחו בה.
בית פתוח וסיורים פתוחים, אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
59.
בית קהילת הר-אל
רחוב שמואל הנגיד 16.
חמישי, 26.10, 20:00-17:00 | שישי, 27.10, 17:30-15:00 | שבת, 28.10, 17:00-12:30.  
אירוע בלתי נגיש
ביקור במבנה אבן שנבנה בשלבים, מסוף המאה ה-19 עד 1900, ככל הנראה עבור משפחה נוצרית כחלק ממבני הסהר הנוצרי של שכונת אמירה. המתחם ידוע גם כמתחם `בית צ`רצ`יל` מאחר שב-1941 שימש אחד הבניינים בו כבית הארחה לחיילים בריטים. חלקו התחתון של המבנה משמש מ-1962 כבית כנסת של הקהילה הרפורמית הר-אל, וקמרונותיו מעידים על בנייתו בסוף המאה ה-19. הביקור כולל הצצה גם לחדר ההסקה המקורי של הבית. הדרכה קצרה תתחיל מדי שעה.
שימו לב, הירידה לחדר ההסקות במדרגות צרות ותלולות.
בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
 
 
60.
המוזיאון לאמנות האסלאם
רחוב הפלמ"ח 2.
שישי, 27.10, 10:30, 11:30 ו-12:30 | שבת, 28.10, 10:30, 11:30 ו-12:30.  
אירוע נגיש
אדריכל: ד"ר אלכס פרדימן, 1974-1965.
סיורים מודרכים בבניין הירושלמי האיקוני שנבנה כמוזיאון לאמנות האסלאם. זהו בניין אבן מודרניסטי עם אלמנטים מקומיים (כגון קשתות וחלונות אנכיים וצרים) שנבנה כמוזיאון בלב שכונת מגורים על ידי הגברת ורה פרנסס סלומונס, כדי להציג בו את אוספי אמנות האסלאם מהטובים בעולם ומתוך רצון לקרב לבבות בין עמי האזור. בסיורים יוצגו המבנה וכן אוסף המוזיאון ומוצגיו הנדירים.
6 סיורים מוגבלים ל-40 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.
 
דף 3 מתוך 6< הדף הקודם    1   2   3   4   5   6   הדף הבא >
תקנון האתר  |  ITdesigns :בניית אתרים  |